Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červenec:

Konec odmítání dětí? Vláda spustila fond pro rozšiřování školek (ct24.cz)

Změnu představil spolu s ministrem školství Marcelem Chládkem (oba ČSSD). Ten chce po navýšení kapacit zavést poslední předškolní rok jako povinný. V národním fondu je připraveno celkem 1,5 miliardy korun. V prvním kole, v kterém bude ministerstvo přijímat přihlášky do konce srpna, si mohou obce a města rozdělit 100 milionů korun. Od ledna 2015 pak bude navíc spuštěn evropský fond, v kterém bude 12 miliard. Příhlášku najdou zájemci na webu ministerstva školství, kde je k dispozici i kontaktní linka.

Obce při podání žádosti nebudou muset předkládat projektovou dokumentaci, na nákladech by se ale měly podílet. Nové budovy pro mateřské a základní školy by se také měly dát využít i po skončení populačního boomu. Podle ministerstva by mohly sloužit například jako knihovny nebo startovací byty.

Největší problém s nedostatkem míst má především okolí Prahy a Brna. Vzhledem k tomu, že děti ze silných populačních ročníků vyrůstají, přesouvá se problém i na základní školy. Po navýšení kapacit základních a mateřských škol chce Chládek zavést poslední předškolní rok jako povinný. Děti by ho mohly absolvovat rovněž v přípravných třídách základních škol nebo prostřednictvím domácího vzdělávání.

Vládní kroky souvisí s avizovanou podporou rodin s dětmi. Kabinet by měl proto zítra projednat i slevu na dani na druhé, třetí a další dítě.

"Budeme také schvalovat návrh na snížení daně z přidané hodnoty na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu na deset procent," dodal Sobotka. Vláda by podle něj mohla v krátkém čase projednat i návrh ministryně práce Michaely Marksové na obnovení výplaty porodného i na druhé dítě ve výši 10 tisíc korun.

Zdroj: ct24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 2.7.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:26.