Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014:

Červenec

Obsah položky Červenec:

 • Komise k druhému pilíři: Lidé si mohou vybrat ze tři variant (novinky.cz)
  ilustrační fotoLidé by při plánovaném ukončení druhého pilíře důchodového systému měli dostat naspořené peníze zpět na účet a mohli by sami rozhodnout, zda si je ponechají, převedou je do třetího penzijního pilíře či zda jimi dorovnají své příspěvky ve veřejném důchodovém systému.
  Novinky.cz, 31. 7. 2014
 • Projekt úřadu práce otevřel dveře absolventům (Prostějovský týden)
  ilustrační fotoOdborné praxe pro mladé do třiceti let, tak to je název projektu, který nabízí Úřad práce České republiky. Kromě toho, že projekt snižuje počty nezaměstnaných, usnadňuje hledání práce po studiích a otevírá absolventům nové možnosti uplatnění na pracovním trhu.
  Prostějovský týden, 30. 7. 2014
 • České důchody putují do Namibie i na Madagaskar (Právo)
  ilustrační fotoDo všech světadílů vyjma Antarktidy se proplácejí české důchody lidem, kteří si je v ČR odpracovali. Podle statistik České správy sociálního zabezpečení cestovaly české důchody do ciziny pro 82 432 lidí. A jejich počet každým rokem stoupá.
  Právo, 30. 7. 2014
 • Nový projekt úřadu práce otevřel dveře absolventům (Prostějovský deník)
  ilustrační fotoProstějovsko OE Odborné praxe pro mladé do třiceti let, tak to je název projektu, který nabízí Úřad práce České republiky. Kromě toho, že projekt snižuje počty nezaměstnaných, usnadňuje hledání práce po studiích a otevírá absolventům nové možnosti uplatnění na pracovním trhu.
  Prostějovský deník, 29. 7. 2014
 • Ministerstvo práce prodlouží IT smlouvu s firmou OKsystem (tyden.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí prodlouží o rok smlouvu s firmou OKsystem, která mu nyní dodává systém na výplatu sociálních dávek. Novinářům to řekla ministryně Michaela Marksová Tominová, která své dosavadní úřadování bilancovala s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
  tyden.cz, 28. 7. 2014
 • Sobotka chce od Marksové konkrétní plán na zrušení druhého pilíře (ct24.cz)
  ilustrační fotoBohuslav Sobotka se vypravil na další inspekční cestu, tentokrát na ministerstvo práce a sociálních věcí. Michaelu Marksovou pochválil za valorizaci penzí a za prosazení porodného i na druhé dítě. Premiér ale také rozděloval úkoly.
  ct24.cz, 28. 7. 2014
 • Zájem o rekvalifikace mezi nezaměstnanými roste, lákají je hlavně počítačové kurzy (zprávy.rozhlas.cz)
  ilustrační fotoV Česku roste zájem o rekvalifikace nezaměstnaných. Za prvních šest měsíců roku prošlo nabízenými kurzy skoro 25 tisíc lidí, což je meziroční nárůst o 16 procent. Největší zájem je o kurzy, které se týkají počítačové, zdravotní nebo sociální oblasti.
  zprávy.rozhlas.cz, 26. 7. 2014
 • Pracovní úrazovost v ČR v roce 2013 a výsledky činnosti Státního úřadu inspekce práce za 1. pololetí roku 2014 (Bezpečnost a hygiena práce)
  ilustrační fotoV roce 2013 bylo v České republice zaznamenáno celkem 42 927 pracovních úrazů s pracovní neschopností. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad zaregistrovali celkem 1 385 závažných pracovních úrazů, tj. úrazů vyžadujících hospitalizaci postiženého delší než 5 dnů, a 113 smrtelných pracovních úrazů.
  Bezpečnost a hygiena práce, 25. 7. 2014
 • Úřad zaplatil praxi pro 530 lidí (Brněnský deník)
  ilustrační fotoPřes pět set absolventů škol na jižní Moravě získalo své první zaměstnání díky projektu Odborné praxe pro mladé do třiceti let.
  Brněnský deník, 25. 7. 2014
 • Starší poradí mladším. Aneb nový projekt úřadu práce (MF Dnes)
  ilustrační fotoZvýšit jistotu pracovníků v předdůchodovém věku a pomoci mladým uchazečům o práci, to jsou hlavní cíle projektu Generační tandem -podpora generační výměny v Karlovarském kraji. Projekt spustil úřad práce v dubnu. Žádný podnik v regionu se ale nepřihlásil.
  MF Dnes, 25. 7. 2014
 • Důchody porostou rychleji. Senát potvrdil konec škrtů (aktualne.cz)
  ilustrační fotoValorizace důchodů se od příštího roku vrátí k pravidlům platným do roku 2012. Vládní koalice navíc prosadila jejich mimořádné zvýšení. Důchody od ledna 2015 stoupnou o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schválili i senátoři.
  aktualne.cz, 24. 7. 2014
 • Stáže jsou šancí vychovat si budoucí zaměstnance (novinky.cz)
  ilustrační fotoPřes tři tisíce firem se zapojilo do projektu „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“ a vyzkoušelo si tak, co jim může zapojení stážisty přinést. Zkušenosti jsou pozitivní – vedle příležitosti otestovat si potenciálního zaměstnance vyzdvihují firmy i to, že získaly nový pohled na svou činnost.
  novinky.cz, 23. 7. 2014
 • Rozhovor: Pro oba manžele STEJNÝ DŮCHOD (Blesk)
  ilustrační fotoStejná penze pro oba manžele, rovný základní důchod, ale i podpora zaměstnaných seniorů…
  Nejen to zní od vládní odborné komise pro důchodovou reformu. Máme se bát stáří? Blesku odpovídal šéf odborné důchodové komise Martin Potůček. Komise má připravit své návrhy do konce tohoto roku.
  Blesk, 22. 7. 2014
 • Rok na zkoušku: Firmy nabídly přes osm tisíc praxí pro mladé (novinky.cz)
  ilustrační fotoPřes šest tisíc českých firem nabídlo koncem června celkem 8410 pracovních míst v projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let. Informoval o tom Úřad práce ČR. Oblibě programu financovanému z větší části z evropských peněz pomáhá i státní příspěvek na mentora, který nováčka zaučuje.
  novinky.cz, 21. 7. 2014
 • Vláda souhlasila se zmrazením platů politiků na další čtyři roky (ct24.cz)
  ilustrační fotoPlaty poslanců, senátorů, ministrů, prezidenta, ústavních soudců a členů některých rad by mohly až do konce roku 2018 zůstat téměř zmrazené. Návrh novely ministerstva práce dnes totiž schválila vláda.
  ct24.cz, 21.7. 2014
 • Mapa sociálně vyloučených lokalit pomůže zlepšit zaměstnanost (novinky.cz)
  ilustrační fotoVelké terénní šetření ve více než dvou stovkách vytipovaných obcí na celém území ČR, které má za úkol sledovat, jaká je v obcích míra sociálního vyloučení a s čím se lidé žijící v takovém prostředí musí vyrovnávat, začíná právě v těchto dnech.
 • Sněmovna podpořila zavedení porodného i na druhé dítě (denik.cz)
  ilustrační fotoStát patrně bude vyplácet od příštího roku porodné asi i na druhé dítě, a to ve výši 10.000 korun. Vládní novela o sociální podpoře, kterou podpořila v dnešním úvodním kole Sněmovna, navíc rozšíří okruh rodin s nárokem na tuto dávku. Předloha míří k posouzení do sociálního výboru.
  denik.cz, 17. 7. 2014
 • Tazatelé se vydají do terénu, aby načrtli mapu sociálně vyloučených lokalit v ČR (denik.obce.cz)
  ilustrační fotoVelké terénní šetření ve více než dvou stovkách vytipovaných obcí na celém území ČR, které má za úkol sledovat, jaká je v obcích míra sociálního vyloučení a s čím se lidé žijící v takovém prostředí musí vyrovnávat, začíná právě v těchto dnech.
  denik.obce.cz, 15. 7. 2014
 • Michaela Marksová: Rozhovor - Zneužívání dávek pod drobnohledem (ČT 24)
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová byla hostem v pořadu Ekonomika ČT na ČT24, kde diskutovala o vládou schváleném materiálu, který počítá s navýšením zaměstnanců Úřadu práce ČR o rovných 600. Noví zaměstnanci úřadu se budou převážně zabývat kontrolami zneužívání sociálních dávek přímo v terénu.
  ČT 24, 14. 7. 2014
 • Sociální dávky pod drobnohledem, Marksová dostane 600 nových lidí (ct24.cz)
  penízeÚřad práce ČR (ÚP ČR) bude důkladněji a častěji kontrolovat všechny, kdo pobírají sociální dávky. Konkrétně se o to má postarat 600 nových zaměstnanců, kteří budou působit hlavně v terénu. Stávající pracovníci totiž na pečlivé prověřování příjemců nestačí. Plán ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové posvětila i vláda.
  ct24.cz, 14. 7.2014
 • Kontroly dávek: úřady práce přijmou šest set nových pracovníků (tyden.cz)
  muž za stolemÚřady práce letos posílí šest set nových pracovníků, kteří se zaměří na sociální práci a na kontrolu dávek, což úředníci teď nestíhají. Rozhodla o tom vláda, oznámila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.
  tyden.cz, 14. 7. 2014
 • Nevíte si rady se sociálním pojištěním? Volejte call centrum ČSSZ (podnikatel.cz)
  telefonující ženaČSSZ nabízí podnikatelům už mnoho let pomoc na svých call centrech. Lidé se na ně mohou obracet s dotazy na důchodové a nemocenské pojištění a ohledně e-podání.
  podnikatel.cz, 11. 7. 2014
 • Kraj chce postižené přestěhovat z ústavů do chráněných bytů (MF Dnes)
  peníze (ilustrační foto)Ústecký kraj chce postupně změnit sociální ústavy na chráněná bydlení. Svůj záměr už začal také naplňovat, a to u ústavu sociální péče v Lobendavě ve Šluknovském výběžku a v domově pro lidi se zdravotním postižením v Hliňanech na Teplicku.
  Peníze na stavbu nového chráněného bydlení krajská samospráva z větší části získá z ministerstva práce a sociálních věcí.
  MF Dnes, 10. 7. 2014
 • Ministryně Marksová navštívila SOS vesničku. A dozvěděla se, co napáchal Drábek (parlamentnilisty.cz)
  Mgr. Michaela MarksováMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se v úterý při své návštěvě Karlovarského kraje obsáhle věnovala problematice SOS vesniček. Jak by ostatně také ne, vždyť zde je od roku 1969 první dětská vesnička SOS, jedna ze tří v České republice. A ačkoliv ty to v posledních letech neměly vůbec lehké a téměř balancovaly na hranici existence, situace se obrací k lepšímu. Podle slov národního ředitele SOS dětské vesničky Petra Lužného se tu rozbíhají nové programy, zvětšuje se kapacita a výhled do budoucnosti je optimistický.
  “Myslím si, že Karlovarský kraj toho dělá ve srovnání s jinými kraji moc,“ zhodnotila na začátek návštěvy ministryně.
  “Maximálně využívá evropské projekty. Například projekt Transformace psychiatrické péče. Za pomoci ministerstva se těch věcí může měnit ještě dost k lepšímu. Model vesniček je dobrý. Každá forma náhradní péče o děti, jež je rodinného typu jako tady, tak je určitě velice vítaná.“ Ocenila zároveň areál vesničky, který podle ní byl na svou dobu velmi moderní.
  parlamentnilisty.cz, 9. 7. 2014
 • Volných míst je nejvíc od dubna 2009 (Právo)
  sezónní práce (ilustrační foto)Míra nezaměstnanosti klesla v červnu na 7,4 procenta z květnových 7,5 procenta. Bez práce bylo 537 179 lidí, oznámil včera Úřad práce ČR. Hlavní pozitivní zprávou ovšem je rostoucí počet volných pracovních míst. V červnu jich podle statistik úřadů práce bylo 49 479, nejvíc od dubna 2009. Tehdy zaměstnavatelé nabízeli přes 55 tisíc pozic. Ovšem současně bylo i o 73 tisíc nezaměstnaných méně.
  „V příštích měsících by ale mohla nezaměstnanost s příchodem absolventů škol na úřady práce stagnovat nebo mírně růst,“ uvedla generální ředitelka úřadu Marie Bílková.
  Právo, 9. 7. 2014
 • Česko může od EU získat téměř 60 miliard korun. Na podporu zaměstnanosti a boj proti chudobě (ihned.cz)
  práce, plánovaní (ilustrační foto)Vláda bude ve středu jednat o budoucnosti návrhu Operačního programu Zaměstnanost. Pokud jej přijme a schválí jej i Evropská komise, může Česko do roku 2020 získat téměř 60 miliard korun. Peníze půjdou především na podporu zaměstnanosti nebo sociální začleňování.
  ihned.cz, 7. 7. 2014
 • MPSV: Dobrovolníci z řad seniorů získali ocenění Dobrá duše (parlamentnilisty.cz)
  předávání cen Dobrá dušeMinisterstvo práce a sociálních věcí bylo jedním z partnerů druhého ročníku projektu Dobrá duše, který oceňuje jednotlivce i instituce, jež pomáhají rozvíjet dobrovolnictví seniorů v České republice. Vítězové jednotlivých kategorií za rok 2013 si ve čtvrtek 3. července převzali certifikáty v Klášteře minoritů sv. Jakuba v Praze. Smyslem projektu je aktivizovat dobrovolníky v seniorském věku a zapojit je do činností v sociálním zařízení.
  “Měnící se demografická situace bude do budoucna vyžadovat stále větší spolupráci lidí různých věkových kategorií i posilování vztahů v rodině, komunitě a ve společnosti, proto vnímám dobrovolnictví jako důležitou součást občanské společnosti. Rozvoj dobrovolnictví je také jednou z priorit Národního akčního plánu podporujícího pozitivní stárnutí pro období let 2013 až 2017,“ uvedla náměstkyně ministryně pro ochranu práv dětí a sociální začleňování Jana Hanzlíková.
  parlamentnilisty.cz, 6. 7. 2014
 • Financování sociálních služeb bude transparentnější (denik.obce.cz)
  senioři (ilustrační foto)Novela zákona o sociálních službách upřesňuje pravidla pro poskytování dotací na financování sociálních služeb, které od ledna 2015 přechází do kompetence krajů. Nově bude zákonem stanovena výše procentního podílu každého kraje na celkovém ročním objemu finančních prostředků vyčleněných ve státním rozpočtu, dojde tak ke stabilizaci a větší provázanosti na střednědobé plány rozvoje sociálních služeb. Kraj bude mít také povinnost určovat síť sociálních služeb na základě zjištěných potřeb obyvatel.
  „Novela zákona upřesňuje pravidla pro poskytování dotací na financování sociálních služeb. Systém hodnotící dotace bude transparentní a otevřený všem kvalitním poskytovatelům sociálních služeb,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
  denik.obce.cz, 4. 7. 2014
 • Druhý pilíř důchodové reformy nejspíš skončí, pro je důchodová komise (zpravy.rozhlas.cz)
  senioři (ilustrační foto)Druhý pilíř důchodové reformy nejspíš úplně skončí. Přiklání se k tomu důchodová komise. Ta dává přednost variantě, podle které by lidé dostali naspořené peníze zpět, nebo by je převedli do třetího penzijního pilíře.
  Lidé, kteří ve druhém pilíři jsou, mají teď dvě možnosti. Vysvětluje předseda komise a expert ČSSD Martin Potůček:
  „Účastníci dostanou v zásadě na vybranou. Buď převést uspořené prostředky do třetího pilíře, nebo si je nechat zaslat na svůj účet.“
  zpravy.rozhlas.cz, 3. 7. 2014
 • Od příštího roku bude zřejmě porodné i na druhé dítě (denik.cz)
  matka s dítětem (ilustrační foto)Výše porodného na druhé dítě bude činit 10.000 korun. Navíc se rozšíří okruh rodin, které budou mít na porodné nárok. Návrh schválila vláda, novinářům to řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová. Porodné na první dítě zůstane 13.000 korun.
  denik.cz, 2. 7. 2014
 • Michaela Marksová: Rozhovor - Koaliční kabinet odsouhlasil taky změnu, která se týká nechvalně známých ubytoven (ČRo Radiožurnál)
  ministyně Michaela MarksováMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová poskytla rozhovor pro Český rozhlas Radiožurnál, ve kterém hovořila o změnách u doplatku na bydlení v souvislosti s vládou schváleném návrhu zákona o pomoci v hmotné nouzi. Novela řeší aktuální problémy spojené s výplatou doplatku na bydlení.
  ČRo Radiožurnál, 2. 7. 2014
 • Konec byznysu s chudobou? Vláda schválila přísnější metr na majitele ubytoven (ct24.cz)
  bezdomovec (ilustrační foto) Majitelé ubytoven by si v budoucnu už neměli vydělat tolik co dříve. Vláda totiž dnes schválila návrh ministryně práce, podle kterého bude doplatek na bydlení v ubytovnách poskytován jen na prostor, nikoliv na počet žijících v jednom bytě. Výše nájemného má také být maximálně podle částky v místě obvyklé.
  "Když už se stát rozhodne někam dávat veřejné prostředky, tak by měl regulovat kam. Na majitele ubytoven budou platit mnohem přísnější pravidla... Návrh je mezikrok mezi současným stavem a tím, než bude zákon o sociálním bydlení. Znemožňujeme majitelům ubytoven, aby nehorázně vydělávali na chudobě a aby za veřejné peníze ubytovávali lidi v nedůstojných podmínkách," řekla ministryně práce Michaela Marksová.
  ct24.cz, 2. 7. 2014
 • Konec odmítání dětí? Vláda spustila fond pro rozšiřování školek (ct24.cz)
  dětiObcím a městům pomůže s rozšiřováním kapacity základních a mateřských škol nový dotační fond, který spustila vláda. Jen v loňském roce se nepodařilo umístit zejména do školek 60 tisíc dětí.
  "Současná vláda je vůbec první, která nabízí obcím a městům pomocnou ruku," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.
  ct24.cz, 1. 7. 2014
 • Nová Rada by měla zlepšit situaci seniorů (prvnizpravy.cz)
  senioři (ilustrační foto)Rada vlády pro seniory a stárnutí populace má nové složení, pod předsednictvím ministryně Michaely Marksové se sešli zástupci všech dotčených organizací. Jednání Rady se zúčastnili kromě všech dotčených ministerstev také zástupci Parlamentu ČR, nestátních neziskových organizací, zdravotních pojišťoven, krajů, měst a obcí, odborových svazů, seniorských organizací, odborné veřejnosti a jednání se účastnila i veřejná ochránkyně práv.
  „Nově složená Rada by měla přijít s konkrétními návrhy opatření, které napomohou ke zlepšení situace seniorů u nás, a to v rámci plnění Národního akčního plánu podporující pozitivního stárnutí,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.
  prvnizpravy.cz, 30. 6. 2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.12. 2018 000 05:46.