Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červen:

Poslanci schválili alternativu k přeplněným školkám. Dětské skupiny mají fungovat od září (iHNed.cz)

Kromě mateřských školek budou mít pracující rodiče nově jinou možnost, kam dát své dítě. Poslanci v pátek schválili vznik takzvaných dětských skupin, které bude moci zřídit například zaměstnavatel, vysoké školy nebo úřady.

“Dětské skupiny jsou koncipovány tak, aby byly dostupné, když se dítě nedostane do běžné školky a soukromou si rodina nemůže dovolit. Jsem proto velmi ráda, že návrh zákona, který rodinám s dětmi rychle a účinně pomůže, sněmovnou prošel,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

V takové skupině bude maximálně 24 dětí. Požadavky na jejich provoz budou mírnější, než u klasických školek. Musí mít ale plán výchovy péče, vhodné prostory i personál. Pokud skupiny schválí i senátoři a podepíše prezident, mohly by vzniknout od září. V současné době často nemají mateřské školy dostatečnou kapacitu míst a děti musí odmítat. Rodiče jsou tak nuceni s nimi zůstat doma místo toho, aby se vrátili zpět do zaměstnání. Náklady na zřízení takového zařízení odhaduje ministerstvo na zhruba půl milionu korun. Roční provoz by pak vyšel přibližně na stejnou částku. Zřizovatelé by si náklady na její provoz mohli odepsat z daní. Slevu na dani by získali i rodiče.

Pro klasické školky platí přísnější hygienické normy. Zařízení sice bude muset získat souhlas stavebního úřadu a krajské hygienické stanice, nejsou tam ale tak velké nároky jako u školky. Nebude muset mít například vlastní dětské hřiště nebo vlastní přípravnu jídla. Vysoké požadavky na kvalifikaci jako ve školkách nebudou muset splňovat ani vychovatelé.

Do rozpočtu to přinese stovky milionů korun

Podle zákona by do těchto zařízení mohli chodit děti od jednoho roku až do doby, než nastoupí do školy. Poslanci hnutí ANO, ČSSD, KSČM a hnutí Úsvit původně navrhovali, aby byl věk dětí omezen na čtyři nebo pět let. Ve výborech ale neuspěli.

V roce 2015 by podle propočtů ministerstva mohlo v České republice fungovat přes 1100 dětských skupin. To, že by desítky rodičů mohly nastoupit zpět do práce, by do státního rozpočtu přineslo navíc 382 až 573 milionů korun. V dalším roce ministerstvo odhaduje nárůst skupin o dalších více než 200 a rozpočet by získal 457 až miliardu korun.

Komunisté normu dlouhodobě kritizují. Podle nich hrozí, že kvůli dětským skupinám zaniknou klasické školky. Podle jejich zastánců ale půjde pouze o alternativu.

Zdroj: iHNed.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.6.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 19:15.