Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červen:

Ano kvótám pro ženy ve vedení firem. Česko mění názor (tyden.cz)

Kvóty 40 procent by podle návrhu měly soukromé firmy dosáhnout do roku 2020, u státních firem by to mělo být o dva roky dříve.

Návrh v Evropské komisi předloni prosadila eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Předpokládá, že by při obsazování nevýkonných orgánů, tedy dozorčích a správních rad, velkých firem měly v případě jinak shodné kvalifikace kandidátů dostávat přednost ženy.

Kvóty 40 procent by podle návrhu měly soukromé firmy dosáhnout do roku 2020, u státních firem by to mělo být o dva roky dříve. Jednalo by se výhradně o velké podniky, které se obchodují na burze, nikoli o malé a střední firmy s méně než 250 pracovníky. Směrnice by se zřejmě dotkla v EU asi 5000 společností, v Česku nejspíš méně než deseti. Pro definitivní přijetí bude návrh potřebovat souhlas Evropského parlamentu a také členských zemí.

Česko dosud bylo mezi státy, které se loni dohodly návrh zablokovat. Výrazně proti tehdy bylo Německo, Británie, Švédsko a některé další země. Návrh loni v březnu odmítla česká vláda i parlament.

"Já si myslím, že Česko je součástí EU a tato vláda je proevropská a rozhodně bychom měli změnit postoj k této problematice," řekla Marksová Tominová.

Nízký podíl žen ve významných funkcích je podle ní roky se táhnoucí problém. Moderní stát by podle ní měl na podobnou situaci reagovat.

"Osobně jsem přesvědčena, že nějaký druh pozitivní akce je přínosný," dodala ministryně práce.

Kontroverzní návrh v posledních měsících "spal", nyní končící řecké předsednictví EU se mu věnovalo jen na jedné pracovní skupině. Podle diplomatů je právě Řecko mezi zeměmi, které mají s případnými kvótami potíže a které zřejmě budou požadovat výrazné změkčení nynější podoby materiálu.

Jasný zatím podle diplomatů není přístup nové německé vlády. Také původně odmítavě se vyjadřující Estonsko prý nyní zvažuje, zda bude návrh dál blokovat.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.6.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:52.