Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červen:

Marksová: Věk odchodu do penze zvyšovat nechceme (Právo)

V Lucemburku to před jednáním s kolegy ze zemí EU řekla česká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Česko přitom není jedinou zemí osmadvacítky, která má s některým z bodů letošních doporučení komise problém.

Evropská komise na počátku měsíce zveřejnila svá každoroční doporučení členským zemím. V nich nabízí státům reformy a změny, které by měly provést k podpoře svého ekonomického růstu. Českou republiku kromě jiného komise vybídla, aby zajistila dlouhodobou udržitelnost svého důchodového systému rychlejším zvyšováním věku pro odchod do důchodu a jeho jasnějším provázáním se změnami ve střední délce života.

„Musím říct, že mne ten postoj překvapuje,“ poznamenala včera ministryně.

České námitky vůči představám komise se podle ní opírají o tvrdá čísla.

„My střední věk dožití prostě máme kratší, o dva roky nižší, než je evropský průměr,“ připomněla Marksová.

Evropská komise tak podle ní zároveň trvá na principu, aby věk odchodu do důchodu byl na střední délce života závislý, současně ale dává najevo, že toto pravidlo pro ČR neplatí.

Také podle názoru vlády je sice současný věk odchodu do důchodu mírně nižší, než je unijní průměr, podle názoru vlády to ale odpovídá nižší střední délce života v Česku. Průměrná doba strávená v důchodu tak není v českém případě delší, než je tomu ve většině zemí EU. Zrychlování tempa odchodu do důchodu není proto v současné chvíli potřebné a není žádoucí z hlediska sociálního smíru, míní vláda.

Tým pro druhý pilíř

S ostatními doporučeními Praha v zásadě souhlasí, mnohá jsou prý v souladu s programem nynější koaliční vlády.

Věkem odchodu do důchodu se má zabývat také v ČR nedávno vzniklá komise, ve které zasedají zástupci stran ze Sněmovny a experti. Na včerejším jednání diskutovali o principech solidarity a zásluhovosti v rámci jednotlivých pilířů důchodového systému a především ustavili pracovní tým, který má připravit ukončení druhého pilíře. Jednou z možností je převedení prostředků z něj do třetího pilíře (penzijní připojištění). Včerejšího jednání se nezúčastnili členové komise za ODS a TOP 09.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.6.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:34.