Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červen:

Stovky lidí mají zájem o stáž ve firmách (MF Dnes)

Díky tomuto projektu, který řídí Fond dalšího vzdělávání, což je příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí, mají absolventi, ale i lidé dlouhodobě nezaměstnaní či na rodičovských dovolených, příležitost ověřit si své znalosti a dovednosti v praxi přímo u konkrétní firmy.

Osvojí si pracovní návyky a v neposlední řadě si mohou absolvování stáže zapsat do svého životopisu. Tím se stávají pro budoucí zaměstnavatele atraktivnější.

Nulová praxe je problém

Právě nulová praxe je nejčastějším důvodem, proč mají absolventi středních a vysokých škol problém s hledáním zaměstnání.

Projekt Stáže ve firmách sice nikomu neslibuje získání stálého pracovního místa, ale pomůže s dalším uplatněním.

„Čtyřicet procent absolventů dostalo od poskytovatele stáže nabídku na další spolupráci. A pětina z nich dokonce nabídku stálého pracovního místa,“ vypočítává hlavní manažerka projektu Kateřina Šímová.

Nejvíce stáží nabídla Praha

Do projektu, který trvá od září 2012, se zapojily také firmy a stážisté z Kraje Vysočina.

„Do programu se z Vysočiny zaregistrovalo 780 uchazečů, proběhlo zde následně 76 stáží. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jich bylo zahájeno 1 277. V rámci projektu se v Česku uskutečnilo zatím 6 270 stáží, což je asi o jeden tisíc víc, než jsme čekali,“ doplnila Šímová.

Na Vysočině mají zkušenosti se stážisty například v jaroměřické firmě SVAMAB či v třebíčské společnosti SOBES, která pracuje v oboru zabezpečovací techniky a ochrany majetku. A právě k třebíčské firmě nastoupil v dubnu i Ondřej Kosík.

„Působil jsem na pozici technik zabezpečovacích systémů. Stáž mi skončila před týdnem a určitě to byla pro mne přínosná a zajímavá zkušenost. Sice jsem nabídku na hlavní pracovní poměr nezískal, ale domluvili jsme se na možných brigádách či zástupech,“ říká Ondřej a věří, že mu několikaměsíční praxe zvýší šanci najít dobré zaměstnání.

Vedou ekonomické obory

Stážisté mohou vybírat z celé řady oborů. Největší zájem je podle Kateřiny Šímové o obor ekonomika, administrativa a personalistika. Na druhém místě je management následován obchodem, marketingem a reklamou.

Projekt Stáže ve firmách sice ke konci října končí, ale kvůli jeho úspěchu se chystá pokračování.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.6.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:43.