Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Červen:

Sociální bydlení se vyjasní v září (E15)

„Materiál vypracují rezorty práce, pro místní rozvoj, lidská práva a experti. Předložen bude v září,“ uvedla náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová.

Zákon o sociálním bydlení má podle plánů platit od roku 2017. Prezident Miloš Zeman už kabinetu několikrát vytkl, že se přijetí oddaluje a příprava je pomalá.

„Chceme-li kvalitní práci, nemůžeme zákon jen tak vyšvihnout za pár týdnů,“ uvedla Stöcklová. Sociální byty by měli dostat osamělí senioři, rodiny s dětmi či postižení.

Koncepce také určí, kdo bude za sociální bydlení odpovídat a co zajistí obce, rezorty či neziskové organizace. Třetím bodem je financování, jež by mohly hradit evropské fondy. Výchozí částka by mohla být pět až šest miliard korun. Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví žije v Česku třicet tisíc lidí bez přístřeší a dalšímu zhruba statisíci ztráta bydlení hrozí.

Kraje dostanou více peněz z daní Příští či nejpozději přespříští rok se příjmy krajů z daní vrátí do stavu před rokem 2011, kdy se jejich podíl na výnosech snížil. Po společném jednání to uvedli ministr financí Andrej Babiš (ANO) a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Regiony teď získávají u DPH 7,86 procenta z celkového výnosu a obce 20,83 procenta. Před změnou to bylo 8,92 procenta u krajů a 21,4 procenta u obcí. Opatření by se týkalo také daně z příjmu fyzických osob.

O autorovi: Pavel Otto, Praha
Zdroj: E15

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.6.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:48.