Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Květen:

Michaela Marksová: Rozhovor - Boj za mzdy v sociálních službách (TV Barrandov)

Miroslav VAŇURA, moderátor
Rodiče malého Bohouška z minulé reportáže se o něj i díky novému autu mohou starat i dál sami. Jsou ale lidé, o které se jejich blízcí postarat nemohou, ti pak putují do ústavů, léčeben, nebo domovů důchodců. Péče o ně není snadná. Přesto zaměstnanci v sociálních službách dál berou podprůměrné mzdy.

Klarisa PIVODOVÁ, redaktorka
Někteří nemocní, nebo staří se musejí spoléhat na péči zdravotních sester, pečovatelů, nebo fyzioterapeutů. Ti ale za svou práci dlouhodobě dostávají plat, který je tři a půl tisíce korun pod průměrnou mzdou.

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, Odborový svaz zdravotnictví
Plat zaměstnance v sociálních službách činí něco k devatenácti tisícům korunám - 18 866 korun měsíčně.

Klarisa PIVODOVÁ, redaktorka
Problém si uvědomuje a řeší i ministryně práce a sociálních věcí, jenže na potřebné odměny podle ní chybí dvě miliardy korun.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí, /ČSSD/
Já jako ministryně práce budu podporovat to, aby se zlepšilo odměňování lidí v sociálních službách.

Klarisa PIVODOVÁ, redaktorka
Některých se bude týkat slibovaný nárůst platů státních zaměstnanců. Že by ale koaliční plán situaci zlepšil, tomu fyzioterapeutka paní Mirka, která se už čtyřicet let stará o nepohyblivé pacienty nevěří.

Mirka JORDÁNOVÁ, fyzioterapeutka
To je jenom taková úlitba, jenom tak, abychom věděli, že se něco malinko děje, že prostě na nás někdo myslí.

Klarisa PIVODOVÁ, redaktorka
Jenže zájem pracovat v sociálních službách kvůli náročnosti práce a nízkým mzdám stále klesá. Paní Růžena s více než čtyřicetiletou praxí ví o tom, jak reagují na kontakt s realitou čerstvě zaměstnané zdravotní sestry své.

Růžena MENŠÍKOVÁ, zdravotní sestra
Neumí si to ani třeba uvědomit, když jde do toho výběrového řízení jako nový zaměstnanec a potom když to pozná, tak během tý zkušební lhůty odejde.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí, /ČSSD/
Domlouvali jsme se už dříve s panem ministrem Babišem, že si dáme osobní schůzku po evropských volbách, takže to předpokládám, že už bude brzo.

Klarisa PIVODOVÁ, redaktorka
Ministryně slibuje všem pracovníkům v sociálních službách lepší podmínky od roku 2016. Pro TV Barrandov - Klarisa Pivodová.

Zdroj: TV Barrandov

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.5.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 23:58.