Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Květen:

Na dávkách se přeplácejí miliardy, Marksová zpřísní kontroly (aktualne.cz)

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová proto zvažuje, že vrátí administrativu spojenou s vyplácením některých dávek zpět obcím - jak tomu bylo před nástupem exministra Jaromíra Drábka

"Chceme s obcemi diskutovat o tom, jakým způsobem do budoucna změnit výplatu dávek tak, aby byly skutečně adresné," potvrzuje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Kontrola? Sotva u 15 procent žádostí

Do doby, než se změna domluví, se podle Kateřiny Beránkové z Generálního ředitelství úřadu práce alespoň posílí řady úředníků.

"Protože v době, kdy agendu vykonávaly obce, pracovalo v této oblasti více než 3642 lidí, zatímco když přešla administrativa na úřady práce, dostalo ji na bedra 1953 zaměstnanců," vysvětlila Beránková.

Úředníci tak podle ní stihnou zkontrolovat sotva 15 procent žádostí o příspěvek na živobytí - tedy základní dávky pro chudé. A jen 1,5 procenta žádostí o doplatek na bydlení. Ten se přitom řadí k nejvíce zneužívaným sociálním dávkám. Vydělávají na ní především majitelé předražených ubytoven pro nejchudší.

Svaz měst a obcí je změně nakloněný. Ovšem s jednou podmínkou: obce budou o sociálních dávkách jen rozhodovat. Samotnou výplatu i nadále zajistí úřady práce. Jinak by prý stát musel městům výrazně přidat peníze do rozpočtů. Na lidi i vybavení.

"V potaz by se musely brát například nutné investice na počítače," podotkla mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánka Filipová.

Šetření se Drábkovi vymklo

Úřady práce začaly vyplácet nepojistné sociální dávky lidem v roce 2012 za bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Někdejší šéf resortu se totiž snažil sjednotit výplatu všech sociálních dávek pod jednu střechu. Tvrdil, že tak bude mít resort dávky pod větší kontrolou a ušetří. Do té doby měly posílání části dávek za úkol také obce.

Jenomže Drábkovi se ušetřit nepodařilo. Podle Kateřiny Beránkové z Generálního ředitelství úřadu práce resort lidem loni vyplatil rekordních 69,6 miliardy korun. To je o 300 milionů víc než v roce 2012, a dokonce o 3,6 miliardy víc než před pěti lety. Z toho na nejproblematičtější příspěvek na bydlení padlo 7,4 miliardy korun.

Vyplývá to ze statistik úřadu práce. Za nárůst podle vedení resortu může právě nedostatečná kontrola - zaměstnanců na úřadech práce je příliš málo, navíc na rozdíl od sociálních pracovnic na obcích nemají jak zkontrolovat, kdo a za co dávky od státu čerpá.

Zdroj: aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.5.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:35.