Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Květen:

Česko má pátou nejnižší minimální mzdu v EU (novinky.cz)

V Polsku berou minimální mzdu v přepočtu kolem 10 800 korun, v Maďarsku 9 206 korun. Vyšší minimální mzdu než v ČR pobírají také Slováci, kde jsou přitom průměrné mzdy asi na 80 procentech těch českých. Minimální mzda je na Slovensku 338 eur (9 288 korun). Naopak nejvyšší minimální mzda z celé EU je uzákoněna v Lucembursku - 1874 eur (51 500 korun), následuje Nizozemsko a Francie.

Ministryně práce navrhuje navýšení na 9 tisíc

Minimální mzda má zajistit, aby příjmy zaměstnance neklesly pod sociálně přijatelnou úroveň a motivovat k hledání práce namísto pobírání sociálních dávek. Má být také ochranou proti nekalé soutěži firem vzniklé výplatou příliš nízkých mezd.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje, aby se příští rok zvýšila alespoň o pět set korun na devět tisíc. Na potřebě a prospěšnosti institutu minimální mzdy se ale všichni ekonomové ani politici neshodnou. Dokazuje to i fakt, že z členských zemí EU není minimální mzda stanovena zákonem ve Finsku, Švédsku, Dánsku, Německu a Itálii.

Švýcaři o víkendu v referendu jasně odmítli zavedení minimální mzdy, která měla být s hodinovou sazbou 22 švýcarských franků (téměř 500 korun) nejvyšší na světě. Podle konečných výsledků se proti návrhu vyslovilo 76,3 procenta účastníků referenda. Ve Švýcarsku institut minimální mzdy neexistuje, proto přišly odbory s návrhem na její zavedení a její výši stanovily na 4000 švýcarských franků (90 tisíc korun) měsíčně. Alespoň tolik ve Švýcarsku, které není členem EU, ale patří do Schengenu, vydělává zhruba 90 procent všech zaměstnanců.

Zdroj: novinky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 26.5.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.3. 2018 000 20:55.