Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Květen:

Pracovních úrazů v Česku ubývá (novinky.cz)

Novinářům to sdělil ředitel úřadu Rudolf Hahn. Podle Hahna v posledních deseti letech úrazů i úmrtí v práci ubývá. Loni inspektoři zaznamenali 40.836 úrazů, předloni 42.433.

Před deseti lety byla situace horší

"V posledních letech úrazovost klesá jak co do počtu pracovních úrazů, tak i v četnosti smrtelných úrazů. Přibližně před deseti lety byla smrtelná úrazovost dvojnásobná a celková úrazovost přibližně o 50 procent vyšší," upřesnil Hahn.

Zdůraznil nicméně, že čísla představují úrazy, o nichž se úřady dozvědí. Řadu zranění totiž firmy nenahlásí.

Roli sehrála i krize

Podle ředitele úřadu roli v poklesu počtu úrazů hraje i ekonomická krize, v jejímž důsledku klesá zaměstnanost. Dalším faktorem je pak technický pokrok a nové technologie. Ředitel úřadu ale neočekává, že by s nynějším postupným oživováním ekonomiky úrazů výrazně přibylo.

Pomoci mohou odbory

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) plánuje, že by v budoucnu inspektoři práce měli víc spolupracovat s odbory.

"Bez nich nemohou být kontroly na pracovišti úspěšné. Chceme ale zároveň spolupracovat i se zaměstnavatelskými svazy," uvedla Marksová.

Motivaci firem má podpořit ocenění

Firmy má ke zlepšování pracovních podmínek motivovat i ocenění Bezpečný podnik. Získalo ho dosud 74 zaměstnavatelů. SÚIP má po republice osm inspektorátů a pracuje pro něj celkem 532 inspektorů. Bezpečnost práce sleduje asi 200 z nich. Zhruba 150 lidí se věnuje dodržování pracovně právních předpisů, zbytek pak nelegálnímu zaměstnávání.

Zdroj: novinky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.5.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:27.