Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Květen:

Důchodová komise začala chystat konec druhého pilíře (Právo)

„To, co chystáme, není nějaká revoluce. Máme tam jedinou radikální část a tou je zrušení druhého pilíře. Chceme, aby se systém rozvíjel a nebyly tam dramatické zásahy, které by ho vychýlily,“ řekl už dříve novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Komisi vede expert ČSSD Martin Potůček a zasedají v ní zástupci všech parlamentních stran, odborů, zaměstnavatelů, centrální banky a České správy sociálního zabezpečení. Rozšířena ještě bude o odborníky, zejména ekonomy. Na jejím prvním jednání byl přítomen také Vladimír Bezděk, který v minulosti stál v čele dvou týmů, které chystaly podklady pro důchodovou reformu.

Včera komise řešila především organizační otázky.

„Dotkli jsme se ale i poměru průměrného důchodu k průměrnému výdělku či vztahu důchodového a daňového systému. Na věcněji zaměřených budoucích jednáních komise budeme muset přesněji vymezit, co bude v naší moci a kompetenci a kde budeme dávat inspiraci někomu jinému,“ řekl ČTK Potůček.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je ale zklamáním, že pravicová opozice přistoupila k nabídce pracovat v komisi laxně. „Teď to vypadá, že je to nezajímá. Nepřišli totiž ti, kteří původně byli slíbeni,“ uvedl na tiskové konferenci Bělobrádek.

Zrušení se dotkne 82 tisíc lidí

Druhý pilíř, který přes odpor opozice prosadila Nečasova vláda, má podle nynější vládní koalice přestat existovat od roku 2016 a ostatní reformní změny mají platit od roku 2017.

„Druhý pilíř byl mrtvě narozeným dítětem,“ prohlásil v té souvislosti Potůček.

Sobotka zase označuje druhý pilíř za apendix důchodového systému, který se koalice rozhodla odstranit. Dotkne se to asi 82 000 lidí, kteří si takto spoří.

Podle premiéra by komise měla navrhnout i změny ve třetím pilíři, tedy v dobrovolném šetření na penzi. Do něj se zapojilo několik miliónů lidí. Cílem je zvýšit motivaci k tomu, aby si Češi a Češky odkládali na stáří víc. Změnit by se tak mohla státní podpora. Komise by také měla stanovit nový mechanismus valorizace a najít způsob posílení zásluhovosti a zapojení rodin do důchodového systému. Vláda také chce, aby lidem na důchod více přispívali jejich zaměstnavatelé.

Důchodový věk se má zastropovat

Dalším úkolem expertů bude navázat důchodový věk na průměrnou dobu dožití. Té nejmladší generaci totiž hrozí, že bude odcházet do důchodu v pětasedmdesáti, což je pro vládní koalici zcela nepřijatelné. Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje a hranice nastavena není. V koaliční smlouvě vláda uvedla, že důchodový věk zastropuje.

Komise má přijímat podněty a návrhy i od dalších lidí. Vzniknout by měla webová stránka, kde by se měly objevit zprávy z jejího jednání či informace o chystaných záměrech. K nim lidé budou moci posílat své připomínky a návrhy.

„Rádi bychom otevřeli prostor i pro širší veřejnost, aby se nám mohli ozývat i občané,“ přislíbil předseda komise.

Vládní ČSSD do komise vyslala šéfa svého poslaneckého klubu Romana Sklenáka, lidovce zastupuje jejich místopředseda Jan Bartošek a ANO poslankyně Radka Maxová. Opoziční TOP 09 bude mít v komisi místopředsedu Miroslava Kalouska, komunisté poslance Miroslava Opálku, ODS poslance Adolfa Beznosku a Úsvit poslankyni Janu Hnykovou. Za odbory v ní usedne místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

Na penzi si spoří pět miliónů Čechů

U penzijních společností spořilo na konci letošního prvního čtvrtletí ve třetím pilíři 4,92 miliónu účastníků, což bylo zhruba o 40 000 méně než na konci loňského roku. Z toho bylo koncem března 4,8 miliónu klientů v transformovaných fondech (klasické penzijní připojištění) a 120 000 ve fondech účastnických. Informovala o tom Asociace penzijních společností. Ve druhém pilíři si spoří dalších 82 630 účastníků, o necelých 700 více než na konci roku. Do tohoto pilíře je od loňska možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Nečasově vládě se ale nepodařilo získat pro její reformu penzí dostatečnou podporu.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.5.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:32.