Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Květen:

Plán sociálního bydlení vymyslí komise, část bytů se postaví (aktualne.cz)

Novinářům to před úterním prvním jednáním týmu řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

"Nějaká dohoda na zásadních věcných parametrech by měla být do konce roku. To bychom měli stihnout, čas nás tlačí," uvedla ministryně.

Podle plánu by obrysy zákona o sociálním bydlení měly být na stole příští rok ve druhém čtvrtletí, paragrafy pak o rok později.

Komise, kterou vede náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová, se bude scházet pravidelně. Častěji ale budou jednat pracovní skupiny. Zaměří se třeba na sociální práci, standardy sociálních bytů či dávky.

Podle Marksové by část sociálního bytového fondu měly tvořit byty nové, které se postaví.

"Hlavní shoda musí být na tom, jaká bude role státu, obcí, neziskových organizací a dalších subjektů. Jeden z největších problémů je pak zajištění financí. I když tu v minulosti byly nějaké představy, vždy to ztroskotalo na financování," uvedla náměstkyně.

Sociální bydlení v Česku neexistuje. Lidé v nouzi často končívají v nevyhovujících a předražených ubytovnách. Dostávají se do nich v poslední době také senioři.

Celkem by v ubytovnách podle odhadů expertů mohlo žít kolem 100 tisíc lidí. Výdaje na dávky na bydlení a počet příjemců strmě rostou. Zatímco v roce 2007 dostávalo doplatek na bydlení 27 340 lidí a průměrné pobírali 1732 korun, loni stát vydával už 65 100 dávek a jedna činila v průměru 3608 korun.

Zdroj: aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.5.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:49.