Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Rozhovor s generální ředitelkou Úřadu práce ČR Marií Bílkovou (ČRo Radiožurnál)

Jiří CHUM, moderátor
Mluvme teď o nových pracovních místech, protože právě pro lidi hledá přímo v terénu mezi firmami přes 300 pracovníků úřadu práce. Osobně kontaktují konkrétní společnosti nebo obce, kterým doporučí pracovníky v uvozovkách šité přímo na míru. Od začátku roku tak mají úřady práce v databázi stovky nových pracovních míst. Vedle toho podnikům nabízejí i možnost rekvalifikace zaměstnanců. Jak taková spolupráce mezi úřady a firmami vypadá, na to se budu v Ranním interview ptát šéfky Generálního ředitelství Úřadu práce Marie Bílkové. Vítejte, dobrý den.

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR
Dobré ráno.

Jiří CHUM, moderátor
Máte spočítáno, kolik lidí už díky téhle metodě našlo uplatnění v oboru?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR
Špatně se na to přesně odpovídá, protože ta místa nemají mašličku. My dost těžko rozlišíme místa, která by nám zaměstnavatelé hlásili i bez naší návštěvy a místa, která nahlásí v důsledku těch našich návštěv, protože ono to není jednorázové, ale byli bychom rádi, kdyby z toho byla kontinuální spolupráce. Nicméně, jestliže se podívám na to, kolik lidí se podařilo spárovat úřadu práce přímo s vhodným pracovním místem bez jakékoliv další podpory, tak to číslo nám skutečně rapidně narůstá a oproti lednu, kdy takových lidí bylo cirka 2 tisíce, tak v březnu jich bylo 6 tisíc.

Jiří CHUM, moderátor
Jak nákladná je práce těchto týmů v porovnání s jinými metodami, kterými se běžně snažíte lidem zprostředkovat práci?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR
Musím říci, že pokud se tedy skutečně podaří spárovat přímo člověka s místem, tak je to metoda nejlevnější, protože není potřeba ho rekvalifikovat ani mu dávat žádnou jinou podporu. Na druhé straně to, že je to metoda vhodná a levná, vyplývá i z toho, že to partnerství není jednorázové, ale je dlouhodobé. Cílem těch návštěv není pouze v uvozovkách přinést nová volná místa, ale také zaměstnavatelům ukázat, jaké další možnosti a jaké další příležitosti ve spolupráci s úřadem práce jsou. To znamená, že příliv těch pracovních míst předpokládáme, že bude trvalý.

Jiří CHUM, moderátor
Jak si to tedy v praxi představit? Zaměstnanci úřadů práce nesedí zkrátka ve svých kancelářích, chodí po jednotlivých firmách a nabízejí konkrétní pracovní místa nebo respektive pracovníky pro ta konkrétní místa.

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR
Ano, naši zaměstnanci mají vypracovaný postup, jak komunikovat se zaměstnavateli a určitý standard informací, které zaměstnavatelům předávají a které naopak zase oni úřadu práce přinesou. To znamená, že představíme, co všechno dokážeme pro zaměstnavatele udělat, jaké možnosti, jaké výhody spolupráce s úřadem práce přináší, a na druhé straně také zmapujeme situaci u zaměstnavatele, zmapujeme jeho předpoklady a jeho dohady pro příští růst, pro další potřebu nových lidí tak, abychom byli zase schopni komunikovat třeba i se vzdělavateli a připravovat rekvalifikační kurzy pro naše uchazeče.

Jiří CHUM, moderátor
Ve kterých krajích jsou skupiny pracovníků zatím nejaktivnější a kde je třeba nejtěžší vytipovat ty správné pracovníky pro volné pozice?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR
Je to zase v závislosti v situaci na trhu práce. Nejvíc těch nových zaměstnanců přišlo do krajů, kde je nejhorší situace, to znamená, že tam se také daří realizovat nejvíc návštěv. Nejhorší situace ve spolupráci se zaměstnavateli je tradičně v Praze. V Praze je zaměstnavatelů nejvíce a jsou nejméně ochotni spolupracovat s úřadem práce, protože zaměstnanci k nim přirozeně přijdou vlastně sami. Takže tady je nejhorší situace v tom párovat konkrétního zaměstnance s konkrétním místem u zaměstnavatele.

Jiří CHUM, moderátor
Ještě poprosím krátkou odpověď. Jak dlouho budou týmy pracovat? Zda je jejich fungování nějak omezené?

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR
To rozhodně není, protože tato metoda práce je zcela přirozená a standardní a dělají ji úřady práce všude. Úřady práce v České republice takto pracovaly také, dokud tedy nedošlo k tomu drastickému snížení počtu zaměstnanců na úřadech práce. Jsme rádi, že se můžeme k této tradiční formě práce a velmi efektivní formě práce zase vrátit.

Jiří CHUM, moderátor
Šéfka Generálního ředitelství Úřadu práce Marie Bílková byla hostem Ranního interview Radiožurnálu. Děkuji vám a na shledanou.

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce ČR
Na shledanou.

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 18:43.