Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Veřejně prospěšné práce obce vítají (Plzeňský deník)

„Již zhruba pět let využíváme na údržbu a úklid obyvatele naší obce, kteří jsou evidováni na Úřadu práce. Máme s tím výborné zkušenosti. Zaměstnáváme zde aktuálně pět osob. Tato možnost nám vyhovuje a hlavně obci šetří nemalé finanční prostředky a nezaměstnaní navíc získají práci v místě bydliště,“ říká starostka Myslíva Marie Pícková. V Myslívě nezaměstnané využívají na úklid obce, sekání trávy, natírání a další drobné práce. „Proto naše obec vypadá tak upraveně a čistě,“ vysvětluje starostka.

Ve Svéradicích využívali loni jednoho nezaměstnaného, letos budou mít dva.

„Osvědčilo se to a hodláme v tomto trendu pokračovat. Vyjde nám to podstatně levněji než zaměstnávat svého člověka,“ říká starosta Svéradic Václav Dušek.

„Kdybychom měli mít vlastního zaměstnance, museli bychom platit mzdu, zdravotní a sociální odvody a podobně. Za to, že tyto lidi zaměstnáváme, dostáváme od Úřadu práce příspěvek. A tak prostředky, které takto ušetříme na mzdách a odvodech, můžeme investovat do sekání trávy, do výsadby a další údržby a modernizací naší obce,“ vysvětluje Pícková.

Obec tak ušetří měsíčně na pěti zaměstnancích téměř 60 tisíc korun.

„Tato práce mě baví a jsem za ni ráda,“ sdělila Deníku Hana Šimánková ze Svéradic, kterou obec na veřejně prospěšné práce zaměstnává.

Pět nezaměstnaných využívá i malá obec Hejná na Horažďovicku. Podle starosty Vlastimila Šatry mají v současnosti spolehlivou partu lidí, které zaměstnává sázením stromků v lese či sekáním trávy v obci.

„Nemůžeme si tuto službu vynachválit a určitě v ní budeme i nadále pokračovat,“ uvedl Šatra.

Ředitelka Úřadu práce Kontaktního pracoviště Klatovy Dana Miškovičová potvrdila, že o veřejně prospěšné práce je mezi uchazeči i obcemi velký zájem.

„Především pak v období od dubna do října využívají obce nezaměstnané k různým pracím spojeným s údržbou a úklidem obcí. I v letošním roce je připraveno velké množství smluv, což nás těší,“ uvedla Miškovičová s tím, že obce dostávají na tyto nezaměstnané příspěvek 11 390 korun i s odvody a z něho jim vyplácejí odměny.

Zdroj: Plzeňský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 26.6. 2019 000 16:49.