Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Ministerstvo chce předvídat trendy v zaměstnávání na tři roky dopředu (MF DNES)

Zástupci ministerstev práce a školství se shodují, že budou muset poskytovat rychleji informace a také lépe předvídat vývoj na pracovním trhu.

Je to jedna z hlavních cest, jak podle nich vyřešit nedostatek části absolventů odborných škol.

„Vnímáme, že poptávka po technických oborech roste. Na toto téma vedeme s resortem školství častá jednání, stejně jako se zaměstnavateli, školami a různými asociacemi,“ uvedl zástupce tiskového oddělení úřadu Petr Sulek.

Jedním z východisek má být projekt s názvem Předvídání kvalifikačních potřeb, který pomocí databází ukáže možný vývoj zaměstnanosti v klíčových oblastech, a to nejméně na tři roky dopředu. Podle něho chce resort také s předstihem připravovat opatření například na klesající poptávku po určitých oborech. Nedostatky v současném přístupu vidí i ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který by šel v prognózách ještě dál.

„Informace nejsou dostatečné a chybí jim dlouhodobější hledisko. Není možné, abychom nevěděli, jaké obory budou potřebné za pět až patnáct let,“ oznámil ministr. Prý si kvůli tomu nechává vypracovat vlastní analýzu trhu práce.

Projekt z dílny Ministerstva práce, na kterém se už rovněž pracuje, by podle mluvčího měl být zároveň zdrojem informací pro kariérové poradenství na úřadech práce i ve školách. A také právě pro Ministerstvo školství při úpravách počtu studentů v jednotlivých oborech. Na poradenství hodně sází i Generální ředitelství Úřadu práce ČR. Jak uvedla jeho mluvčí Kateřina Beránková, každý úřad práce nabízí možnost informovat se o nabídce středních a vysokých škol, požadavcích na profese i o situaci na trhu práce.

„Díky tomu, že tamní pracovníci mají přehled, o jaké obory mají zaměstnavatelé zájem, mohou pomoci žákům i jejich rodičům správně se zorientovat a zaměřit se na obory, ve kterých je šance na získání práce mnohem vyšší,“ vysvětlila mluvčí.

Kraj získal přes 160 milionů na nové vybavení i exkurze

Krajská pobočka úřadu práce zase zahájila úzkou spolupráci s krajským odborem školství. Už by neměla jen doporučovat, které obory jsou perspektivní. Bude se na celé koncepci středního školství přímo podílet. Samotný krajský úřad také začal s modernizací učeben pro odborné předměty. Z evropských fondů na to získal 161 milionů a právě nyní nakupuje první moderní obráběcí stroje, počítače, ale i laboratorní techniku. Kromě toho budou peníze sloužit na exkurze do významných podniků, návštěvy technických památek nebo odpovídající volnočasové aktivity. Projekt má skončit příští školní rok. A ředitelství úřadů práce zase spouští program s názvem Záruky pro mládež. Ten by měl uchazečům o práci do 24 let garantovat, že do čtyř měsíců dostanou nabídku volného místa, případně jim úřady nabídnou poradenství, praxi či příspěvek na podnikání.

Co se chystá?

Ministerstvo práce připravuje systém, který zlepší odhad vývoje pracovního trhu pro úřady práce, poradny i školy. Ministerstvo školství plánuje reformu učilišť. Úřady práce chtějí mladým uchazečům garantovat pracovní místo do čtyř měsíců. Krajský úřad nakupuje vybavení učeben za 161 milionů korun.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:39.