Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Pěstouni se hlásí. I tak jich tisíce chybí (Lidové noviny)

„Rodina je rodina, v ústavní péči by se jejich stav tak rychle nezlepšoval,“ říká Bohumila Krejčíková z Uhřic. Pomáhá navíc lidem, kteří o pěstounství uvažují. Dlouhodobých pěstounů totiž v Česku chybí několik tisíc.

„Pěstounkou jsem téměř deset let. V té době jsme s manželem měli dvě děti a chtěli jsme nějakému dalšímu pomoct. Zašli jsme na sociálku, kde nám vysvětlili, že dětí k adopci je málo, ale že je tu tato možnost,“ popisuje Bohumila.

Podle odborníků je ideálním případem pěstounky – nebála se ujmout postiženého dítěte. Ani romského. O ty je totiž nejmenší zájem. U postižené Denisy jí lékaři říkali, že nebude nikdy reagovat ani na své jméno.

„Udělala u nás velký skok. Perfektně reaguje. Ví, kdy se na ni mluví. Jen se jí člověk musí neustále věnovat,“ říká také.

Aby rodina finančně vyšla, musí manžel chodit do práce. I když Bohumila přiznává, že každodenní situace doma není jednoduchá, své rozhodnutí stát se pěstounkou by nevzala zpět.

„Je zapotřebí, aby tyto děti nezůstávaly v ústavech. Informovanost veřejnosti je v tomto ohledu malá. Dětské domovy jsou pořád plné, kojenecké ústavy také. Přitom každé to dítě potřebuje rodinu,“ dodává.

I proto začala spolupracovat s Nadačním fondem J&T, který před necelými dvěma lety rozjel kampaň Hledáme rodiče. Cílem je pomocí bezplatné linky, televizních spotů a doprovodných akcí přiblížit veřejnosti úlohu pěstouna a také jak se jím dá stát.

I když by kampaň měla být v nejlepším případě časově neomezená, nadační fond udělal nyní rekapitulaci – za devatenáct měsíců zájem projevilo 368 lidí.

„Denně se nám ozvou přes zelenou linku nebo prostřednictvím e-mailu v průměru tak dva vážní zájemci o pěstounskou péči, ať už klasickou, nebo pěstounskou péči na přechodnou dobu,“ řekla ředitelka fondu Marie Oktábcová.

To však ještě neznamená, že se všichni pěstouny stanou. Každý uchazeč musí projít sítem přípravy a prověřování. V průměru může uběhnout 14 měsíců, než člověk uspěje.

„Na nás se v současné době obracejí lidé, kteří se rozhodli zažádat o zprostředkování náhradní rodinné péče, ale naši kampaň zaznamenali poprvé třeba již před rokem. Proto je důležité v osvětě pokračovat, není to krátkodobý projekt,“ sdělila také Oktábcová.

Starat se o dítě až do jeho dospělosti

I podle ní chybí Česku zoufale dlouhodobí pěstouni, kteří by se o dítě starali až do jeho dospělosti. Zájem je totiž podle statistik převážně o takzvané profesionální pěstounství. V takovém případě dostává pěstoun dítě do péče maximálně na rok – než se vyřeší tíživá situace v rodině dítěte nebo se pro něho najde dlouhodobější umístění.

Profesionální pěstoun dostává měsíční plat, i když zrovna žádné dítě v péči nemá. Psychologové jim určí, o kterou věkovou skupinu dětí by se na základě svých osobnostních rysů měli starat.

Podle Marie Vodičkové z Fondu ohrožených dítě tato přechodná péče dítěti příliš neprospívá.

„Neví se také, kdo to dělá kvůli těm samotným dětem a kdo pro peníze,“ myslí si.

Dlouhodobí pěstouni jsou podle ní naopak znevýhodňování, a to kvůli novele zákona o sociálněprávní ochraně dětí. Takzvanou odměnu pěstouna smí nyní získat jen jeden z manželů – a to na první postižené dítě 20 tisíc, na každé další už jen čtyři tisíce. Novelu napadl už i zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Že je větší zájem o přechodné pěstounství, potvrdila například z plzeňského krajského úřadu Božena Horníková.

„Hlásí se nám například i uchazeči, kteří mají exekuci. Takové zamítáme,“ řekla LN Horníková.

***

Kampaň Hledáme rodiče odstartovala v říjnu 2012. Jejím prostřednictvím se o pěstounství začalo zajímat 368 lidí, ne všichni však splňují potřebné nároky. Podle odborníků by ale bylo potřeba najít pro zhruba 10 000 dětí v ústavní péči až 5000 pěstounů.

Jaký je rozdíl mezi přechodným a dlouhodobým pěstounem?

Přechodní pěstouni se starají o dítě po nezbytně nutnou dobu (maximálně na jeden rok), než rodina dítěte vyřeší svoji situaci nebo než se pro dítě najde dlouhodobé umístění.

  • 13 131 DĚTÍ bylo v loni v péči dlouhodobých pěstounů
  • 505 LIDÍ si loni podalo žádost
  • 457 LIDÍ si loni podalo žádost o přechodné pěstounství
  • 8 AŽ 14 MĚSÍCŮ v průměru trvá, než se člověk stane pěstounem
  • 122 RODIN, které mohou vykonávat přechodnou péči, evidovalo ministerstvo práce letos v únoru
  • 9940 LIDÍ evidovalo loni ministerstvo práce jako dlouhodobé pěstouny

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:30.