Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Příspěvky na péči: Posudkové lékaře možná nahradí sociální pracovníci (denik.cz)

Navrhuje to ministerstvo práce, dohodlo se na tom s organizacemi handicapovaných. V úterý to řekla náměstkyně ministryně Zuzana Jentschke Stöcklová. Podle ní se resort chystá vyměnit i průkazy postižených. Jejich držitelé by měli dostat nové automaticky bez zdravotní prohlídky.

„Chtěli bychom systém úplně změnit. Už by to nemělo být tak, aby fungoval posudkový lékař, jeho roli chceme úplně potlačit. Měl by rozhodovat sociální pracovník. Ten by spolupracoval přímo s ošetřujícím lékařem žadatele," uvedla náměstkyně.

Podle ní se ministerstvo chystá sjednotit také nynější průkazy pro zdravotně postižené. Existuje jich několik druhů a jejich platnost vyprší ke konci příštího roku. Má je kolem 450.000 lidí.

„Všem osobám bude změnou zákona vydána nová průkazka bez zdravotní prohlídky," uvedla Jentschke Stöcklová.

Úřad práce podle své mluvčí Kateřiny Beránkové chystané změny, které by měly zjednodušit postiženým život, vítá.

„Na druhou stranu ale musí úřad jednat podle zákona, proto do doby, než nastane jakákoli změna, budeme postupovat podle platné legislativy, abychom zamezili případným zpožděním v budoucnu," uvedla mluvčí.

Nová vyhláška

Změny by měla obsahovat novela o sociálních službách, kterou ministerstvo práce chystá. Aby začala platit, musí ji schválit také vláda a Parlament a podepsat prezident.

Upravit by se měla i kritéria pro posuzování zdravotního stavu pro přidělení příspěvku na péči. Hodnotí se deset oblastí. Ty se podle náměstkyně podrobněji rozpracují. Podílet by se na tom měli i zástupci organizací postižených. Způsob hodnocení kritizovala Národní rada osob se zdravotním postižením. Podle ní se v desítce oblastí dostatečně nezohledňovalo to, jak je člověk závislý na pomoci. Mnozí lidé pak dostali nižší dávku, přestože se o sebe sami nedokázali plně postarat, stěžovala si rada.

Zhruba do čtvrt roku chce ministerstvo vydat vyhlášku k nynějšímu zákonu o sociálních službách, která má sjednotit postup při sociálním šetření. Stanoví, jak by mělo v domácnostech u postižených lidí přesně vypadat. Dosud měli úředníci jen metodiku, v různých částech republiky posuzovali situaci jinak, dodala náměstkyně.

Zdroj: denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.3. 2019 000 17:32.