Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Ministryně: Druhý pilíř státu nic neušetřil (Hospodářské noviny)

Nová vládní koalice chce podle očekávání zrušit druhý pilíř důchodového systému, a to v roce 2016. Peníze by mohly být převedeny do třetího pilíře, tedy do nových fondů, v nichž Češi spoří dobrovolně a podle výše spořené částky k ní dostávají státní příspěvek. Jak bude tento problém vyřešen, závisí ovšem podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové na odborné komisi, která má připravit reformu celého penzijního systému.

Druhý pilíř byl podle ministryně od začátku špatně nastaven.

„Veřejnému pilíři nic neušetřil, naopak z něj peníze vyváděl a nespravedlivě zvýhodňoval lidi s vyšším příjmem, kteří by navíc museli nepřetržitě pracovat asi 35 let. Výsledkem bylo, že se zapojilo jen 80 tisíc lidí,“ dodala Marksová-Tominová.

Arbitráží, jimiž penzijní společnosti hrozí České republice kvůli škodám, které jim přinese zrušení druhého pilíře penzijního systému, se neobává. S představiteli Asociace penzijních společností zatím ministryně nejednala, chystá se k tomu až na základě jednání předsednictva komise, která má připravit penzijní reformu.

V komisi mají být opoziční strany i zástupci ČNB

Do práce komise se má podle Marksové-Tominové zapojit široký tým lidí, a to koaliční i opoziční politici, demografové, ekonomové, sociologové, odboráři i zaměstnavatelé.

„Kromě odborníků z politických stran by měli být zastoupeni i představitelé České národní banky a samozřejmě ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí. Tato ministerstva budou zajišťovat odborný servis,“ dodal mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Stranou nezůstane ani Asociace penzijních společností. Za ni se má jednání komise zúčastnit její šéf Vladimír Bezděk a mít, jak řekl HN, hlas poradní. Bezděk byl, jak známo, předsedou poradního orgánu pro přípravu reformy pro předchozí vládu. Návrh této instituce, jak reformovat český důchodový systém, ale vláda pozměnila. Varianty, jak dál s důchody, začnou podle mluvčího Zemana vznikat v okamžiku, kdy politici v komisi definují požadované zadání.

„Komise již má předsedu, profesora Martina Potůčka (jde o odborníka sociální demokracie, který se mimo jiné zaměřuje na problémy reformy veřejné správy, pozn. red.). Bohužel stále ještě čekáme na kandidáty z některých politických stran. První zasedání mělo proběhnout již v dubnu, vzhledem k okolnostem předpokládám, že se práce rozběhnou až na začátku května,“ popisuje současný stav Marksová-Tominová.

Samotnou existenci širokého pracovního uskupení k přeměně důchodového systému označila za očividnou snahu dosáhnout kompromisu a dlouhodobější stability.

„Jak jsem řekla, budou zde pracovat odborníci ze všech politických stran. Tento tým by měl připravit spravedlivější nastavení důchodového systému. Ten náš český, který fungoval před druhým pilířem, má dlouhou tradici již od první republiky. V zahraničí je považován za jeden z nejlepších, proto by nemělo být přetvoření systému radikální,“ uvedla rovněž Marksová-Tominová.

Pár změn v systému penzí považuje ale za skutečně potřebné. Změnit by se mělo například schéma navyšování penzí a zastropování věku odchodu do důchodu. Potřeba jsou další parametrické změny. Je přitom třeba balancovat mezi posílením principu zásluhovosti a zachováním solidárnosti celého systému. Důchodci podle Marksové-Tominové samozřejmě nemohou žít pod hranicí chudoby.

„Chci, aby byla na změnách dohoda, aby byla rozhodnutí učiněna na základě vyjádření odborníků, nikoli ideologie. To je jediná šance, jak systém zachovat stejný bez ohledu na volby,“ dodala.

Žádné dramatické změny výše sociálního pojištění

V současnosti nepovažuje za vhodné dramaticky měnit výši sociálního pojištění. Za daleko důležitější pokládá sladění odvodů na toto pojištění u osob samostatně výdělečně činných a klasických zaměstnanců.

„Podle jednoduché logiky: pokud někdo platí méně na sociální pojištění, bude v důchodu zaopatřen hůře,“ dodala Marksová-Tominová.

Expertní tým by měl stanovit i maximální věkovou hranici pro odchod do penze. Je ale těžké předjímat, k jakému výsledku komise dojde. Sociální demokracie dosud mluvila jako o stropu o hranici 67 let. Součástí změn má být posílení zásluhovosti při výpočtu důchodu. Podle Marksové-Tominové k tomu může vést například lepší zhodnocování dlouhodobého spoření. To navrhovala sociální demokracie před volbami a může jít o jeden z bodů, které podpoří všechny strany. Jako člověk, který se dlouho zabývá rodinnou politikou, považuje ministryně za svou prioritu zohlednění rodičovské péče v důchodovém systému.

„Lidé nesmí být trestáni za to, že mají děti. Jak jsem již ale zmínila, konkrétní kroky budou záviset na doporučení expertní komise a na koaličních jednáních,“ dodala Marksová-Tominová.

Podaří se dosáhnout politické shody?

Česká republika penzijní reformu potřebuje. Jednání o té předchozí ale ukázala, jak obtížné je dosáhnout shody rozhodujících politických stran. Jinak se může po změně politických stran v čele státu znovu opakovat, že nová vláda zruší to, co bylo dohodnuto. Nikdo také zatím neřešil, kolik by splnění ambiciózních cílů, které má reforma přinést, stálo.

Valorizace penzí jako před rokem 2013

Vládní koalice také nedávno rozhodla, že budou od roku 2015 důchody opět valorizovány o růst inflace a třetinu růstu mezd jako před rokem 2013. V příštím roce mají důchodci v průměru dostat přidáno asi 205 korun, a to bez ohledu na zmíněná pravidla. Návrh musí schválit parlament, což by neměl být vzhledem k tomu, že v jeho obou komorách mají vládnoucí strany většinu, problém. Sehnat dodatečných 5,2 miliardy korun, které budou na větší valorizaci mezd třeba, není podle ministra financí Andreje Babiše pro státní rozpočet problém. Neprošel návrh ministerstva práce a sociálních věcí, aby měla vláda možnost rozhodnout o mimořádném zvýšení důchodů. Tato možnost byla v minulosti v Česku několikrát populisticky zneužita před volbami.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:08.