Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Porodné na druhé dítě už od ledna (Právo)

Včera ministerstvo rozeslalo návrh zákona o státní sociální podpoře do připomínkového řízení.

„Chceme podpořit rodiny s dětmi. Nakonec když se rodí více dětí, je to nejlepší důchodová reforma,“ řekla v pátek Právu ministryně Michaela Marksová (ČSSD).

Navrhuje proto, aby se zvýšil koeficient, ze kterého se odvíjí nárok na výplatu porodného, a to ze současného 2,4násobku životního minima na 2,7násobek.

Dnes porodné dostávají výhradně prvorodičky žijící v rodinách s nízkým příjmem anebo v rodinách, kde nikdo nepracuje.

Nárok nyní mají jen rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima, tedy do 18 504 korun. Nově to bude až do 2,7násobku, tedy do 20 817 korun měsíčně.

A co víc, rodiče s těmito nižšími a středními příjmy mají nově získat porodné i na druhého potomka, a to zmíněných deset tisíc korun. Na tuto dávku na druhé dítě má dosáhnout rodina s příjmem do 25 515 Kč měsíčně.

„Jde o to, abychom nepodporovali jenom ty nejchudší,“ tvrdí ministryně v narážce na změny z roku 2011, kdy tehdejší Nečasova vláda v rámci úsporných opatření výrazně omezila počet příjemců porodného.

Státní kasu sice přijde rozšíření počtu rodin s nárokem na dávku o 330 miliónů korun ročně navíc, tedy celkem na 470 až 480 miliónů, ale podle představitelů koalice soc. dem., ANO a lidovců jde o důležitou podporu rodin, ke které se strany zavázaly v koaliční smlouvě. Je evidentní, že koalice si je vědoma napjaté rozpočtové situace, a proto jde cestou jen rozšíření okruhu lidí s nárokem na porodné.

V případě plošného zavedení této dávky na první a druhé dítě bez ohledu na příjem rodiny by totiž takový krok stál státní kasu o 900 miliónů korun ročně navíc, takže výdaje by dosáhly 1 až 1,1 miliardy korun. Ministerstvo práce sice tuto variantu propočetlo, ale hned v zárodku ji označilo za nereálnou.

Ačkoli se rozdávání dalších peněz nezamlouvá pravicové opozici, koalice se svými 111 hlasy má dostatek sil, aby novelu zákona prosadila ve Sněmovně sama. Podle ankety Práva ale může být souhlasných hlasů mnohem víc, protože rozšíření porodného podporují i opoziční komunisté a Úsvit.

Nyní platí mírné zvýhodnění pro matku, které se při prvním porodu narodí víc dětí. V takovém případě dostane 19 500 korun, bez ohledu na to, zda jde o dvojčata, trojčata, nebo třeba i paterčata.

Ministerstvo práce přiznává, že změna zákona bude znamenat nejen nárůst mandatorních výdajů, protože se zvýší počty příjemců porodného, ale že tím dojde také k růstu administrativy spojené se zpracováním žádostí o dávku.

Právě zvýšení výdajů státního rozpočtu je tím důvodem, pro který se koaliční záměr nelíbí bývalým vládním stranám.

„Kdyby vláda dokázala zvýšit tuto výhodu pro rodiny s dětmi tak, že někde jinde ušetří, tak proti tomu v zásadě nelze nic namítat. Ale podle konvergenčního programu vláda evidentně chce zvyšovat strukturální deficit,“ řekl Právu první místopředseda TOP 09, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Návrh má podporu ve Sněmovně

Podle něj rozšíření porodného znamená, že na pomoc těmto rodičům si vláda půjčí od těch dětí, které se narodily.

„To jim ty děti jednou pěkně poděkují,“ míní Kalousek.

Zlepšení situace rodin s dětmi naopak podporují podle Miroslava Opálky komunisté, podle nichž se návrh blíží cílovému stavu, kterého by rádi dosáhli, tedy aby porodné dostávaly rodiny s více dětmi.

„Nejde jen o sociální dávku, ale i o určitou bonifikaci a poděkování těm, kteří se odpovědně stavějí k demografickému vývoji,“ poznamenal pro Právo Opálka.

Podle Karla Fiedlera (Úsvit) je dobré stimulovat všemi prostředky rodiny, aby měly aspoň dvě děti.

„U nás se vydává hodně financí na sociální programy, o jejichž smysluplnosti mám důvod pochybovat. Podporu rodin s dětmi bych preferoval před jinými výdaji,“ řekl Právu.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:45.