Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Nemůžete najít práci? Zkuste stáž (5plus2.cz)

Jako jedna z téměř šesti tisíců uchazečů o práci se zapojila do projektu Stáže ve firmách. Ten hradí Ministerstvo pro místní rozvoj s pomocí evropských dotací a pro velký zájem podniků i lidí bude pokračovat další rok.

Poznat kolegy se hodí

"Oceňuji hlavně to, že jsem díky stáži měla možnost získat praxi, ale i poznat své budoucí kolegy. Všechno klaplo a teď po ukončení stáže do firmy rovnou nastoupím jako zaměstnanec," těší se Zuzana Abelová.

A její nový zaměstnavatel dobrou zkušenost potvrzuje.

"Projekt pro nás byl přínosný hlavně v možnosti seznámení se s uchazečkou o zaměstnání v delším časovém úseku. Jsme s ní spokojeni a jsme připraveni ji zaměstnat," hodnotí lékařka a jednatelka zubního centra Marcela Kronusová.

Projekt je pro absolventy i dlouhodobě nezaměstnané

Projekt má pomoci zlepšit situaci především v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Takovým okresem je v rámci Plzeňského kraje dlouhodobě Tachovsko, kde bylo ke konci března bez práce 8,4 procenta lidí. Na jedno volné místo zde připadá 11,6 uchazečů.

"Projekt je určen především čerstvým absolventům, lidem po rodičovské dovolené, starším 50 let a dlouhodobě nezaměstnaným. Jedním z hlavních cílů je zvýšení uplatnitelnosti občanů na trhu práce," vysvětluje Martina Arnoldová z Fondu dalšího vzdělávání, který projekt realizuje.

"Firmy mají zase jedinečnou šanci zaškolit a vychovat si budoucí odborníky v oblasti, ve které podnikají. Možností, ale nikoli povinností, je tyto stážisty následně zaměstnat," dodává.

Pracovní smlouvu získal podle dosavadních statistik každý pátý stážista.

"Další pětině pak firmy nabídly externí spolupráci," upřesňuje Arnoldová.

Všichni absolventi nicméně získají certifikát, kterým mohou doložit získanou praxi při dalším hledání zaměstnání. Stážista nedostává od fondu plat, ale cestovné a stravné ve výši 20 korun za každou hodinu.

"Poskytovateli stáže jsou hrazeny fixní náklady na stáž, které zahrnují práci mentora, náklady spojené s administrací stáže, opotřebení nástrojů apod.," informuje Martina Arnoldová.

Kraj se zapojuje méně, má nízkou nezaměstnanost

V Plzeňském kraji se dosud zaregistrovalo téměř dvě stě podniků a více než 1500 zájemců. Stáží bylo zahájeno zhruba sto. V jiných regionech jsou ale čísla mnohem vyšší, celorepublikově od začátku projektu v roce 2012 nastoupilo na stáže 5 870 lidí u více než 2 900 firem z nejrůznějších oborů. Plzeňský kraj má totiž po Praze nejnižší nezaměstnanost v České republice, ke konci března to bylo 6,4 procenta. Republikový průměr je přitom 8.3 procenta.

Firmy i uchazeči se mohou do projektu Stáže ve firmách registrovat sami.

"Bližší informace máme na www.stazevefirmach.cz. K dispozici je též bezplatná infolinka 800 779 977, a to v pracovní dny od 9 do 16 hodin," informuje Martina Arnoldová.

Zájem je o truhláře, zedníky, montéry, barmany, dělníky, skladníky a další. Kladné ohlasy na projekt ale zní i z firmy, která zaměstnává mimo jiné mladé programátory.

"Fond nám schválil dvě tříměsíční stáže. Na ně se nám okamžitě přihlásili zájemci, kteří zcela odpovídali požadavkům. Oba stážisty jsme poté zaměstnali a dodnes u nás pracují. Během stáže jsme je mohli poznat a zjistili jsme také, jaké mají znalosti a schopnosti," pochvaluje si Lukáš Tomášek z firmy UBK s.r.o.

"Registrace i celý proces zapojení do projektu byl snadný a administrativní zatížení je oproti jiným programům a projektům velice malé," oceňuje Tomášek s tím, že firma ráda přijme další stážisty.

Zdroj: 5plus2.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 18.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 16:45.