Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Mladí lidé bez praxe konečně dostávají šanci (Přerovský deník)

Věra Zítková byla od loňského července v evidenci úřadu práce. Před měsícem nastoupila pod záštitou akce na podporu zaměstnanosti mladých do Regionální agentury pro rozvoj střední Moravy v Olomouci. Nyní má příležitost učit se dalším poznatkům tak, aby zájemcům dokázala bez potíží poradit například se žádostmi o získání evropských dotací.

„Tato příležitost je výborná, i když jsem tu jen krátce. Mohu se pohybovat v oboru a získávat mnohem více potřebných zkušeností,“ řekla pětadvacetiletá žena.

Úřad práce její mzdu bude zaměstnavateli proplácet po dobu jednoho roku.

Projekt je určený mladým lidem do třiceti let, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než čtyři měsíce a zároveň souhrnně nepracovali déle než dva roky. Novou příležitost chválí i ředitel Regionální agentury pro rozvoj střední Moravy Martin Kučera.

„Zaměstnavatele tato pozice v zásadě nestojí ani korunu. Člověka si můžete perfektně zaučit. Zaměstnavatelé chtějí relativně hotové lidi, tady a hned. Bohužel jim většina škol takovéto osoby neposkytuje,“ poznamenal Martin Kučera.

Neskrýval, že v případě spokojenosti obou stran se agentura s Věrou Zítkovou domluví na dlouhodobé spolupráci. Ekonomická výhodnost byla hlavním důvodem pro vznik zcela nového pracovního místa v Domově pro seniory v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Ředitel David Ševčík zaměstnal hned dvě absolventky prostějovské střední zdravotnické školy.

Jednou z nich je jednadvacetiletá Martina Doleželová, která zastává post zdravotnické asistentky.

„Určitě mi to pomůže při budoucím hledání zaměstnání, které bych chtěla vykonávat v nemocnici. Budu mít za sebou rok praxe, což je výborné,“ poznamenala Martina Doleželová.

Firmy mají zájem

Celkem úřad práce může na území hejtmanství platit mzdy celkem dvě stě čtyřiceti zaměstnancům těchto takzvaných společensky účelných míst pod hlavičkou Odborné praxe pro mladé do třiceti let v Olomouckém kraji. Vyčleněno na to má téměř šedesát sedm milionů korun z evropských fondů.

V současnosti je již obsazených sto sedmdesát čtyři pozic. V Olomouci, Přerově a Prostějově mají zaměstnavatelé smůlu, limity jsou tady naplněné.

„Žádosti o poskytnutí příspěvku zaměstnavatelům přijímáme v Jeseníku a Šumperku, “ sdělila Lenka Husičková z Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci.

Evidovaní uchazeči o zaměstnání se však do projektu mohou hlásit i nadále.

„Máme slíbené další peníze, tudíž doufáme, že se příjem žádostí od zaměstnavatelů znovu obnoví,“ vzkázala Lenka Husičková.

O zapojení do projektu přitom dosud projevilo zájem téměř tři sta padesát firem, které nabídly necelých čtyři sta padesát pracovních míst absolventům. Pracovní místa pro mladé do třiceti let společně s dalšími nástroji, jako jsou například veřejně prospěšné práce, pomáhají snižovat nezaměstnanost.

„Během měsíce března díky nim ubylo z evidence osm set lidí z Olomouckého kraje,“ řekl Jaroslav Mikšaník, analytik olomoucké pobočky úřadu práce.

V březnu evidovaly úřady práce v kraji celkem 44 645, což je o téměř sedmnáct set uchazečů o zaměstnání méně než v únoru.

Zdroj: Přerovský deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:15.