Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Nezaměstnanost v březnu klesla na 8,3 procenta. Přispěly k tomu sezónní práce (ČRo)

K 31. březnu evidoval Úřad práce ČR celkem 608 315 nezaměstnaných. Je to o 17 075 méně než v únoru a o 20 547 více než v břenu 2013. Pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 75 okresů. Největší byl v okresech Jindřichův Hradec, téměř o 10 procent a Domažlice o více než 8 procent.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla koncem března v Ústeckém kraji, 11,7 procenta. Nejméně lidí bez práce bylo v Praze, konkrétně 5,4 procenta. V březnu se také zvýšil počet volných pracovních míst, meziměsíčně o 2 507, meziročně pak o 1 945. Celkem jich zaměstnavatelé nabízeli 40 808. Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu (Statistický úřad Evropského společenství), která se používá pro mezinárodní srovnávání, ukazuje, že se ČR drží pod evropským průměrem. Podle této metodiky dosahovala v únoru v ČR 7,1 procenta, v EU je to 11,1 procenta.

Sezónní práce začaly dříve

Ekonomové zmiňují hlavně dva důvody, které pomohly minulý měsíc trhu práce. První se týká celkového hospodářského oživení. Je sice zatím mírné, ale na zaměstnanosti se už podle nich projevuje. Druhý důvod je dlouhodobě teplé počasí. Zatímco v prosinci nebo lednu trhu práce spíše škodilo, protože na horách nebyl sníh a střediska nepotřebovala velké množství pracovníků, na jaře naopak díky počasí mohli začít dříve pracovat zemědělci nebo stavebníci. Stavební společnosti měly více zakázek několik měsíců za sebou, což se příznivě projevilo v celkové výrobě. Třeba v únoru se podle Českého statistického úřadu meziročně zvýšila o 6 procent. Stavební produkce rostla souvisle od loňského prosince, a přispěla k tomu právě nezvykle teplá zima. Stavebnictví je jedním z pilířů ekonomiky. Sektor byl ale zhruba 5 let v útlumu. Přestože stavební výroba začala oživovat, stavebníci zřejmě ještě vyhráno nemají. I když někteří z nich očekávají výraznější růst už letos.

Na druhou stranu opatrnější v odhadech je stále Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Jeho tajemník Michael Smola sice připouští oživení v posledních měsících, ale nelíbí se mu vývoj mezi jednotlivými roky.

„Trochu horší je to, když se na to podíváme z hlediska porovnání, jak to je od roku 2008. To už jsme jen na 66 procentech z hodnoty, která byla před pěti lety. Což jsou jen dvě třetiny. Takže situace je potom samozřejmě poplatná těmto výsledkům,“ naznačuje.

Podle dřívějších odhadů Svazu podnikatelů ve stavebnictví by měla produkce letos klesnout o tři až pět procent. Příští rok se možná výroba dostane k nule. Nezaměstnanost v jižních Čechách klesla, práci ale hledá téměř 35 tisíc lidí. Nezaměstnanost v únoru nestoupala.

Práci ale stále hledá 625 tisíc lidí

Česká ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2013 rostla nejrychleji ze všech zemí EU Zaměstnanost matek je v ČR jedna z nejnižších v EU, MPSV to chce změnit.

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 9.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:21.