Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Michaela Marksová: Rozhovor - Ministryně práce v ubytovně, Události v regionech (ČT 1)

Tématem diskuse bylo zneužívání příspěvku na bydlení ze strany některých provozovatelů ubytoven a řešení této situace.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
Nejen tato témata nabízí dnešní Události v regionech s Ivou Kubankovou, pěkný večer. Ubytovny pro chudé, je jich čím dál tím více a stát stojí na příspěvcích na bydlení stovky milionů měsíčně. Nejvíce v Česku jich můžeme napočítat právě v Moravskoslezském kraji. I kvůli tomu sem dnes přijela ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Osobně navštíví jednu z největších a nejkontroverznějších ubytovnu Předvoj v Karviné.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka
Náměstí Budovatelů, kde ale průkopnický optimismus dávno vystřídal pesimismus vyloučené čtvrti. A ubytovna Předvoj jako poslední stanice před statusem bezdomovce. Budova je prolezlá štěnicemi. I tato postel kvůli tomu letěla z okna na dvůr.

obyvatelka ubytovny
Nemají pořádné postele, válendy.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka
Loni si kvůli nefunkčnímu vodovodu obstarávalo hygienu celé patro u jednoho dřezu.

Jarmila MACKKOVÁKOVÁ-KRAMÁROVÁ, obyvatelka ubytovny
25 lidí plus asi 3 nebo 4 děti, že se prostě myjeme jako v té kuchyni u jednoho kohoutku.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka
85 procent obyvatel Předvoje pobírá příspěvky na bydlení. Většinou bez práce a s dluhy z minulosti, na běžné bydlení nedosáhnou. Když se mluvilo o zrušení ubytovny, báli se, že skončí na ulici.

Magdaléna PARČIOVÁ, obyvatelka ubytovny
Já mám třeba 3, třeba některé rodiny mají 7, 8 dětí, to není sranda. Kam ty rodiny půjdou? Ven. Anebo si tady postaví stany.

Marta PILAŘOVÁ, redaktorka
Děláte byznys s chudobou, častují provozovatele ubytoven politici. Děláme práci za stát, oponují provozovatelé. Vnést jasno do toho má nový zákon o sociálním bydlení. Ten právě vzniká. Marta Pilařová, Česká televize.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
A ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová teď živě pro diváky Událostí v regionech. Paní ministryně, vy se teď chystáte vejít dovnitř ubytovny, s jakými očekáváními, vzhledem k tomu, co jste teď slyšela v reportáži?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Tak dobrý večer z Karviné. Já především, protože vím, že problematika ubytoven je velice dramatická, tak se chci sama podívat, jak to vypadá, očekávání žádná nemám, prostě uvidím, co uvidím. A už jsem navštívila historicky ubytovny například v Litvínově.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
Říkáte, že je situace dramatická, jak vy si představujete řešení toho problému ubytoven, mají sociální bydlení zajišťovat obce nebo má dál zůstat v rukou soukromých vlastníků?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Já si myslím, že ta budoucnost by měla být v jakési kombinaci, ale určitě to sociální bydlení by měl jaksi garantovat stát a samozřejmě obce, respektive ten veřejný sektor, ale máme tady obrovský nevyužitý bytový fond, jehož vlastníci jsou soukromníci nebo družstva a určitě pro řadu skupin, které sociální bydlení potřebují a budou potřebovat, je nutné využít i tyto kapacity, ale samozřejmě zase za podpory veřejných financí. Jedná se například o seniory, samoživitelky, zdravotně postižené či mladé rodiny s dětmi.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
A shodnete se na řešení v rámci koalice, kdy by mohl být nový zákon o sociálním bydlení schválený?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Já věřím, že se shodneme, protože tento problém je tady dlouhá léta neřešený a my máme ten zákon v legislativním plánu vlády na příští rok. Nicméně již v tomto roce samozřejmě my již začínáme na tom pracovat a předpokládám, že ten věcný záměr bychom měli do konce roku mít. A jinak bych chtěla říct, že pro mě ty ubytovny tak, jak dnes existují, nesmí být trvalým řešením pro rodiny s dětmi, je to skutečně jakýsi předstupeň bezdomovectví, možná v budoucnu je to pro lidi, kteří skutečně naprosto neumí dodržovat pravidla a nejsou schopni bydlet v jakékoli jiné formě bydlení, ale myslím si, že děti by v takovýchto ubytovnách nikdy bydlet neměly.

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
Říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, děkuji, že jste si udělala čas na Události v regionech. Na shledanou.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Na shledanou.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 9.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:51.