Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Duben:

Komise má vymyslet novou důchodovou reformu (Právo)

Vyplývá to z návrhu mandátu komise. Týmu má předsedat expert ČSSD na sociální problematiku Martin Potůček, o dalších odbornících se teprve jedná. Komise spadá pod ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD).

„Měli by u toho být sociologové a zástupci všech parlamentních stran,“ řekla Právu ministryně Marksová.

Důstojné penze

Doplní je i ekonom a demograf a svého člověka v týmu budou mít odbory, zaměstnavatelé, Česká národní banka, Český statistický úřad i některá profesní sdružení. Návrh mandátu komise vychází z koaliční dohody a z vládního programu.

Tým expertů má nachystat sadu provázaných změn systému penzí a „systému zdanění práce, které přinesou v čase stabilní řešení“. Výsledek má zajistit důstojný příjem důchodcům a dlouhodobou udržitelnost důchodové soustavy, a to na desetiletí, uvádí se v navrhovaném mandátu. Připravené změny mají platit od roku 2017.

O rok dřív by se měla zrušit reforma někdejší Nečasovy vlády, tedy druhý pilíř. Od ledna 2016 by tak nemělo být možné posílat část sociálních odvodů do fondů. Na konci loňského roku to dělalo kolem 82 000 lidí.

V programovém prohlášení se vláda zavázala, že bude respektovat vlastnická práva lidí, kteří si část odvodů do vlastního spoření převedli.

Důchodový věk se má zastropovat

Podle návrhu mandátu by komise měla přijít s novou podobou valorizace, která má zajistit důstojný důchod po celou dobu jeho vyplácení.

Komise má nachystat také změny v doplňkovém důchodovém spoření, což je někdejší penzijní připojištění. Mají lidi víc motivovat k tomu, aby si odkládali peníze na stáří a úspory si nechávali vyplácet jako pravidelnou penzi. Tým se zaměří na státní podporu a případné její úpravy. Dalším cílem je posílení zásluhovosti tak, aby nepřibylo lidí, které by ohrožovala chudoba.

„Důchod plní dvojjedinou roli, a to ochrany před pádem do chudoby na straně jedné a udržení dosavadní životní úrovně na straně druhé,“ uvádí návrh mandátu komise.

Experti se zaměří i na důchodový věk. Ten se každoročně zvyšuje a hranice nastavena není. Tým má provést „zevrubnou revizi“ a navrhnout model, který by pravidelně nastavení penzijního věku hodnotil. V koaliční smlouvě vláda uvedla, že důchodový věk zastropuje.

Jako šestý úkol čeká na komisi „narovnání transferu mezi rodinami a státem“. Podle návrhu mandátu by odvody a vyplácení penzí měly být vyvážené a měly by se v nich odrazit různé typy domácností. Lidovci už dřív mluvili o tom, že by chtěli zohlednit v důchodu počet vychovaných dětí. Část odvodů potomků by tak mohla putovat rovnou na penze rodičů.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:00.