Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Březen:

Dvě stovky navíc pro každého důchodce, navrhuje ministryně (ct24.cz)

Podle ministryně práce Marksové-Tominové na to peníze jsou. Šéf financí Babiš se zvýšením důchodů souhlasí, pokud to neohrozí výši plánovaného rozpočtového schodku.

Ani nárůst o 200 korun není pro ministerstva práce a financí jednoduchý, ve výpočtu se totiž projevila téměř nulová inflace, a tak by podle zákona měly důchody růst jen o zhruba 150 Kč. Ministryně proto ve středu vládě předloží úpravu výpočtu tak, aby penze mohly růst víc.

"Suma, která počítala s navýšením o 200 korun, je v rozpočtu rezervovaná," uvedla ministryně práce Michaela Marksová-Tominová.

Komplikace při schvalování ministerstvo neočekává, a to i přesto, že lidovci by se kvůli chybějícím penězům v rozpočtu klonili k růstu jen o 150 korun.

"Chybí nám peníze pro rodiny, školy, školky, zdravotnictví," upozornil na další priority ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

A s podporou návrhu nemá problém ani ministr financí Andrej Babiš (ANO), trvá ale na tom, že se kvůli němu nebude zvyšovat schodek státního rozpočtu.

Ministryně může ale narazit s jiným plánem. Novela chce do praxe vrátit pravidlo, že pokud vláda ušetří, může důchody valorizovat kdykoliv.

"Tento návrh se ministerským úředníkům z financí nelíbil, pobavíme se o tom na vládě," uvedla Marksová-Tominová.

Ve hře jsou i předčasné důchody pro horníky

Na ministerstvu práce a sociálních věcí připravují ještě jeden návrh týkající se důchodů. Kvůli situaci na Ostravsku a hrozbě uzavření dolů chtějí do předčasného důchodu poslat více horníků. Část z nich má na dřívější důchod nárok už podle současných pravidel, díky novele by ho pak mohlo získat dalších 3 500 horníků.

Pravicové opoziční strany plán na zvýšení penzí kritizují. Podle nich na výrazně vyšší důchody nejsou v rozpočtu peníze.

"Pokud ministr financí dokáže ušetřit desítky miliard, jak sliboval, tak tam ten prostor bude. Pokud ne, tak tam nebude," uvedl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Nečasova vláda valorizace penzí zpomalila

Pokud by ministryně práce svůj návrh prosadila, vzrostly by důchody nejvíc od roku 2011. V minulých dvou letech totiž kvůli úsporám růst důchodů podstatně přibrzdil. Až do roku 2013 byly důchody valorizovány o celou výši inflace a o třetinu růstu reálných mezd. Nečasova vláda pak ale prosadila nižší valorizaci: důchody se nezvyšovaly o celou inflaci, ale jen o třetinu. Šlo o součást úsporných opatření – kabinet počítal do roku 2015 s úsporami ve výši skoro 48 miliard.

Zdroj: ct24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 1.4.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:19.