Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Březen:

Místo zelené karty zaměstnanecká: jednodušší život pro cizince (tyden.cz)

Zaměstnaneckou kartu bude podle předlohy vydávat ministerstvo vnitra, a to výhradně na pracovní místa k tomu určená a evidovaná ministerstvem práce a sociálních věcí. Novela měla být podle unijního požadavku přijata už do 25. prosince.

Pokud bude předloha platit, nebudou muset cizinci žádat zvlášť o povolení k zaměstnání a k pobytu, ale podají žádost pouze jednu. Návrh počítá se zrušením takzvaných zelených karet, které nyní slouží jako povolení k pobytu za účelem zaměstnání. Naopak modrá karta, která slouží k zaměstnání vysoce kvalifikovaných cizinců v ČR, by měla zůstat v platnosti.

Nová právní úprava by měla podle autorů novely přinést zjednodušení pro zaměstnavatele, cizince i úředníky. Zavedením zaměstnanecké karty údajně odpadne úřadům část agendy týkající se vydávání povolení k zaměstnání.

"Lze předpokládat, že ročně ubude cca 47 tisíc správních řízení vedených Úřadem práce, nicméně podstatná součást tohoto řízení, tedy test trhu práce, bude Úřadem práce nadále prováděna pro účely vydání zaměstnanecké karty," uvedlo vnitro v předkládacím materiálu.

Při druhém čtení novely vyvolal debatu pozměňovací návrh šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury na zrušení nároku na sociální dávky pro cizince, kteří ztratili práci, a pro jejich rodinné příslušníky. Podle Okamury není žádoucí, aby takoví cizinci v Česku dále byli. Poslanci z některých jiných stran hovořili o populismu a xenofobii. Protože se Okamura ke svému pozměňovacímu návrhu nakonec nepřihlásil, poslanci o něm nehlasovali.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.3.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:31.