Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Březen:

Plán boje proti nezaměstnanosti připraví společně víc resortů (ceskenoviny.cz)

O potírání nezaměstnanosti se svými poradci, se šéfkou resortu práce a s jejím předchůdcem Františkem Koníčkem debatoval v sobotu v Lánech i prezident Miloš Zeman.

"Řešení nezaměstnanosti není jen záležitost ministerstva práce. Týká se to tak trochu každého resortu. Resortismus bychom měli opustit. Bez úzké koordinace se nic nevyřeší," míní ministryně práce.

Svůj záměr představila i na sobotní schůzce s hlavou státu. Výsledkem práce týmu by měla být nová strategie, podle níž by Česko mělo postupovat v boji s vysokou nezaměstnaností. Plán by měl obsahovat konkrétní kroky.

ČR zažívá rekordní nezaměstnanost. Vrcholu dosáhla v lednu, kdy úřady evidovaly 629.300 lidí bez práce. V únoru počet klesl o téměř 4000. Druhý měsíc roku bývá obvykle horší než ten první, letos situaci ale zlepšila mírná zima. Úřad práce očekává, že v dalších měsících nezaměstnaných ještě ubude, a to hlavně díky sezónním pracím. Podle analytiků nastává ale také pomalé oživení ekonomiky, výraznější posun by však mohl být vidět prý spíš až příští rok.

Marksová už v pátek řekla, že bude usilovat třeba o další posílení úřadů práce. Ty před dvěma lety začaly vyplácet všechny dávky, nestíhaly se pak plně věnovat problematice nezaměstnanosti a zprostředkování míst. Počet úředníků se proto začal zvedat už loni, celkem mělo nastoupit 700 lidí. Ještě jich tak nyní zbývá přijmout 66. Marksová by ráda prosadila, aby do úřadu přišlo ale ještě několik stovek dalších pracovníků.

Víc peněz z rozpočtu i z EU by mělo podle plánů putovat do programů, díky kterým vznikají místa. Firmy tak třeba získávají příspěvky na mzdy přijatých mladých, kteří nemohli najít místo. Upravit podle potřeb trhu práce by se mohlo i vzdělávání a profesní příprava. Úřady práce by měly také začít víc komunikovat s podniky.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.3.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:48.