Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Březen:

Tátové zatím vítáni nejsou (Právo)

V Německu umožňují zákony novopečeným otcům ještě víc: nejen, že se mohou o rodičovskou dovolenou podělit s matkou, ale oba partneři ji mohou čerpat i společně. Zvýšený zájem o rodičovskou dovolenou začínají vykazovat i Češi.

„I když podíl tatínků mezi rodiči na rodičovské dovolené dlouhodobě stoupá, stále jsou spíše raritou. V roce 2013 čerpalo rodičovský příspěvek 5200 mužů, což je 1,8 procenta z celkového počtu příjemců,“ potvrdila nový trend ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Otcové to nemají jednoduché ani v době, kdy se po rodičovské začínají rozhlížet po novém zaměstnání. Své o tom ví i jeden z tatínků Vojtěch Dušák.

„Na několika pohovorech jsem si připadal jako exot, kterého si pozvali, aby se podívali, jak takový tatínek na rodičovské vlastně vypadá,“ přiznal.

Mají je za exoty

Návrhy na legislativní změny v posledních letech obsahovaly různá opatření – od týdenní státem placené otcovské dovolené, přes zaměstnavatelem placený den volna po narození potomka, až k povinnému střídání obou rodičů během rodičovské dovolené. V současnosti mají otcové možnost čerpat rodičovskou dovolenou namísto matky.

K volbě rodičovské vedou muže různé důvody. Někdy je to kvůli financím, když má partnerka lépe placenou práci. Jindy zase muži hledají životní změnu a pauza v profesní kariéře jim přijde vhod. Část otců má již před narozením potomka práci s volným režimem (nejčastěji pracují z domova) a přechod na rodičovskou a následně zpět do práce je pro ně snazší.

Podle průzkumu organizace Liga otevřených mužů (LOM) však tátové často narážejí u svých zaměstnavatelů.

„Třiaosmdesát procent zaměstnavatelů uvedlo, že podpora aktivního otcovství nepatří do personální strategie jejich společnosti. Sedmasedmdesát procent dotázaných dokonce jasně preferuje, aby se o dítě starala matka. To je alarmující,“ uvedla Linda Pospíšilová el Karibová, manažerka projektu Tátové vítáni.

Přitom nástup mužů na rodičovskou je podle ní pro firmu výhodný.

„Prorodinná politika zvyšuje loajalitu, spokojenost a angažovanost zaměstnanců. V neposlední řadě buduje společnosti dobrou image. To vše se odráží na celkovém zisku,“ dodala manažerka.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.3.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:28.