Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Dobrý tip:

Festival Jeden svět 2014 byl hlavně o práci

Podle organizátorů festivalu chtěl letošní ročník festivalu Jeden svět upozornit na to, že po několika letech ekonomické krize se zaměstnání jako zdroj obživy stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Někdo práci hledá, jiný se bojí, že o ni přijde, a další v ní tráví tolik času, že přicházejí o svůj soukromí život.

Ředitelka festivalu Hana Kulhánková k tomu říká: „Práce je pro všechny velké téma. Do budoucna se společnost bude navíc čím dál více potýkat s tím, že práce ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá.“

Světová premiéra na úvod

Zahajovacím filmem letošního ročníku festivalu se stal dokument o stávce horníků v Jižní Africe s názvem Horníci pod palbou. Ve světové premiéře ho v Praze osobně uvedli režisér Rehad Desai a producentka Anita Khanna. V roce 2012 zdokumentovali stávku horníků z platinového dolu Mirakana, která skončila po brutálním zásahu policie krveprolitím.

„Napínavý snímek je velkým diváckým zážitkem a v souvislosti s právě probíhající další vlnou podobných protestů v JAR získává nový rozměr. Tvůrci se ho navíc snaží nabídnout soudu jako důkazní materiál při hledání viníků masakru,“ přibližuje význam filmu Hana Kulhánková. Kromě tohoto dokumentu mělo na festivalu světovou premiéru dalších pět filmů.

Práce dělá člověka…

Filmy zařazené do hlavní programové kategorie s názvem Práce dělá člověka… představily téma práce v celé jeho šíři. Filmaři v nich nahlížejí na práci v širokém společenském kontextu a otevírají debatu o tom, proč právě práce ovlivňuje v současnosti tolik naše životy. Pocitu vyhoření i alternativním podobám zaměstnávání se věnuje dokumentární komedie S chutí do toho! režiséra Konstantina Faigleho. Nedostatek pracovních příležitostí řeší v dokumentu Míčky a melouny obyvatelé maďarské vesnice Besence. Režisér Frédéric Brunnquell ve snímku Doba slevová zase ukazuje na příbězích bývalých zaměstnanců letecké společnosti nebo supermarketu, že tyto korporace nedávají slevu zadarmo. Tvůrci dalších filmů se zaměřili na problematiku nezaměstnanosti a chudoby na globálním Jihu i Severu, dětskou práci nebo třeba migraci za obživou.

Rodiny v ohrožení

Do festivalového programu byla letos poprvé zařazena kategorie Rodiny v ohrožení. V ní se představil například snímek s názvem Závisláci na netu, který líčí život v čínském odvykacím ústavu pro teenagery závislé na počítačových hrách. Film Výlet za láskou seznámil diváky s problémy třicetiletého autisty při hledání partnerky. To režisér Estephan Wagner otevřel dokumentem Poslední sny debatu o důstojném umírání. Devět panelových debat pro veřejnost se konalo v pražském Francouzském institutu v Praze vždy po projekci. Debatovalo se nejen o možnostech důstojného umírání, ale také o výchovných ústavech, alternativním bydlení, angažovaném umění, dotacích z EU a pracovních podmínkách nebo o propojování médií a politiky.

Zdroj a foto: www.jedensvet.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.3.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.10. 2018 000 11:14.