Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Březen:

Dvě nezaměstnané mouchy jednou ranou. Veteráni budou učit mladé (tyden.cz)

Ti starší by těm mladším podle materiálu ministerstva, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, dělali mentora. Projektu by se měly zúčastnit stovky lidí.

Projekt zaměřený na dvě skupiny nejvíc ohrožené na trhu práce a nazvaný Generační tandem - podpora generační výměny odstartoval v Karlovarském, Středočeském a Olomouckém kraji počátkem března, má probíhat do konce října příštího roku.

"Celkem by do něj mělo vstoupit minimálně 111 lidí v předdůchodovém věku - stávající zaměstnanci u zaměstnavatele - a 111 mladých uchazečů o zaměstnání v rámci vytvoření společensky účelných pracovních míst," sdělila mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Podpora je podle ní poskytována na pracovní místa, nelze tedy odhadnout, kolik zaměstnavatelů se do projektů přihlásí.

"Předpokládáme však, že v konečném počtu bude možné podpořit až 150 generačních tandemů, tedy zhruba 300 osob při maximální výši podpory po maximální dobu," konstatovala Beránková.

Podporu chce přitom stát poskytovat po šest až dvanáct měsíců s tím, že nové pracovní místo má být zachováno minimálně po následujícího půl roku. V případě nedodržení tohoto závazku bude zaměstnavatel povinen příspěvek vrátit.

"Ve výjimečných a objektivně daných důvodech bude možné ukončit pracovní poměr dříve - například ze zdravotních důvodů," upřesnila Beránková.

Koncept projektu je částečně inspirován francouzským modelem takzvané generační smlouvy. Byl prý ale výrazně upraven na české podmínky, tak aby byla jeho realizace v Česku proveditelná.

"Ve Francii je generační smlouva realizována od loňského roku, na vyhodnocení dopadu opatření je tedy ještě brzo," dodala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 17.3.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:36.