Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Březen:

Sobotkův kabinet začal úřadovat. Předložil návrh na změnu penzí (tyden.cz)

Změnit chce ovšem i další věci týkající se navyšování důchodů. Novelu chce v parlamentu prosadit ve zrychleném řízení. Jinak by se to podle ní do příštího roku nestihlo schválit.

Pokud návrh vypracovaný ministerstvem práce a sociálních věcí parlamentem projde, měly by penze od příštího roku penze opět růst o celou roční inflaci a jednu třetinu růstu reálných mezd. Ministerstvo práce tak svým návrhem upravuje opatření vlády Petra Nečase (ODS), která ve snaze snížit deficit státního rozpočtu na tři roky, od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015, omezilo růst penzí pouze na jednu třetinu roční inflace a třetinu růstu reálných mezd. Počítala s tím, že by tak stát do roku 2015 mohl ušetřit celkem 47,7 miliardy korun.

"Vzhledem k tomu, že pro zvyšování důchodů se zohledňuje růst životních nákladů domácností celkem a v letech 2013 - 2015 jen jeho jedna třetina, nestačí zvyšování důchodů kompenzovat důchodcům vliv růstu cen, takže reálná hodnota důchodů se od roku 2012 stále snižuje," odůvodnilo ministerstvo svůj současný návrh.

Po výrazném poklesu zvýšení důchodů v roce 2012 z 3,7 procenta na 1,7 procenta nastal i pokles reálné hodnoty důchodu. V roce 2011 činila například reálná hodnota důchodu 113,8 procenta hodnoty, kterou měl takový důchod v roce 1989, a do roku 2014 se očekává snížení na 110,8 procenta, dodalo. Změna navrhovaná ministerstvem přijde v příštím roce státní rozpočet zhruba na tři miliardy korun.

To ovšem není jediná změna, kterou návrh ministerstva přináší. Vláda by podle něj měla do budoucna možnost navýšit penze o daleko vyšší částku, než je inflace a třetina růstu reálných mezd. To platilo až do roku 2011, tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) však prosadil změnu. Odůvodňoval to tím, že se podaří zamezit zbytečnému plýtvání státními prostředky a populistickým krokům vlád například před volbami.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 17.3.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:26.