Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Březen:

Dětské skupiny by mohly ulevit přeplněným školkám už od září (Právo)

Již roky působí skupiny v podobě klubů, mateřských či dětských center podobně jako občanská sdružení, jenže se ani na ně nevztahují daňové výhody.

Nyní jim chce dát ministerstvo sociálních věcí vedle motivu i jasná pravidla. Zákon o dětských skupinách se rodil již za vlády ODS a TOP 09, nyní má podporu ANO, lidovců i většiny soc. dem.

„Nejde o náhradu za mateřské školy, které musí zůstat páteří péče o předškolní děti. Dětské skupiny mohou být jen dočasnou a rychlou alternativou, abychom umožnili návrat matkám na trh práce a aby podniky nepřicházely o kvalifikované síly,“ řekla včera na semináři ve Sněmovně ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Skupinu by mohla provozovat firma, úřad, radnice či vysoká škola. Musela by mít oprávnění od ministerstva práce. Kontrolu by prováděly inspekce práce či hygienické stanice.

Podle šéfky školského výboru Anny Putnové (TOP 09) by pro zaměstnavatele byly náklady daňově uznatelné. Také rodiče, kteří by děti do skupiny dali a chodili by do práce, by mohli mít slevu na dani. Za službu by platili, úhrada by ale měla být maximálně ve výši nákladů.

Pro zřízení skupiny bude třeba méně peněz než na školku i proto, že ve skupině se nebude povinně vařit a děti si budou nosit jídlo z domova. Proto v nich lze přijmout děti s alergiemi či s náročnými dietami.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.3.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:17.