Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Březen:

České ženy dobíhají mzdy mužů, liší se o 22 procent (MF DNES)

Možná tomu pomohla i krize, vyšší vzdělání nebo pozdější mateřství žen, v každém případě nelichotivé statistiky rozdílu v příjmech žen a mužů se v Česku snižují. Před pěti lety ženy vydělávaly průměrně o 26 procent méně, loni už to bylo „jen“ 22 procent.

Není to stále žádná sláva, v EU tento průměr činí 16 procent, jak uvedla Evropská komise v poslední studii rozdílů průměrných příjmů zaměstnanců v celé ekonomice. Zatímco v EU, ale také v severských zemích zůstává průměr roky podobný, v Česku jde o pokrok.

„Přibývá žen ve vedení malých firem, u velkých firem tomu tak bohužel není a u státních firem už vůbec ne. Ženy jsou vzdělanější, znají svoje možnosti a roste jim sebevědomí, skleněný strop jim však stále neumožňuje znalosti a dovednosti realizovat v manažerských pozicích,“ komentuje Lenka Šťastná, předsedkyně místní pobočky neziskové organizace Business & Professional Women.

V řadě firem panuje setrvačnost a stereotyp. Nejmenší rozdíly jsou v příjmech v oborech, jako jsou školství, zdravotnictví, ubytování a pohostinství – tam berou všichni poměrně málo nebo se řídí státními tabulkami.

Největší rozdíly ve mzdách panují ve finančnictví, IT, technických oborech a v těžkém průmyslu. Rozdíly v průměrné mzdě rostou se vzděláním. Na serveru platy.cz dokonce tvrdí, že ženy musí mít o stupeň vyšší vzdělání, aby se mužům platově vyrovnaly.

„Zvyk dávat ženám automaticky nižší mzdu přežívá, do samovolného dorovnávání výše platů se firmy samozřejmě nehrnou,“ podotýká Luděk Kantor, personalista společnosti Randstad. „Výjimkou jsou top pozice, kde se ženy nebojí říct si o srovnatelný plat,“ dodává.

Pokud jde o vedoucí pozice, snáze se dostávají do vedení menších firem.

„Rozdíl mzdy spočívá často ve velikosti dané role. Ředitel společnosti s 5 000 zaměstnanci má jiný plat než šéf firmy s 500 lidmi, kde ženu najdeme spíše,“ komentuje Lucie Teisler z agentury Anderson Willinger, která vyhledává manažery.

Připouští přitom, že ženy mají jiný styl práce než muži.

„My doporučujeme ředitelky především ve chvíli, kdy chce akcionář firmy věci realizovat. Ženy o věcech méně mluví a víc jednají. Muži více delegují a od věcí se emočně lépe distancují,“ vysvětluje.

Pokrok je kromě Česka vidět i v Dánsku, Rakousku, Nizozemsku a na Kypru.

„V ekonomické krizi šly spíše dolů mzdy mužů, než že by rostly mzdy žen,“ povzdechla si minulý týden eurokomisařka Viviane Redingová, která dostala na starost rovná práva a spravedlnost a prosazuje kvóty pro zastoupení žen v dozorčích radách velkých firem.

Česká vláda se třemi ministryněmi – historický rekord – bude na rovné příjmy hledět a napsala si to i do programu. Přikázat firmám, aby platily více, však nejde. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí vyjmenovává, co dalšího může dělat jeho resort, například podporovat služby pro rodiče s dětmi, ale i potírat stereotypy, které vedou ke koncentraci žen a mužů v určitých oborech.

Česko patří mezi země s rozdílem nad 20 procent spolu se Slovenskem, Maďarskem, Německem a Rakouskem.

Rozdíly jsou na první pohled podivně nízké v Itálii nebo na Maltě. Může to být proto, že je tam slabá zaměstnanost žen (zejména méně vzdělaných). Vysoké rozdíly v platech jako u nás naopak odrážejí státy, ve kterých se některé obory silně rozdělily na mužské a ženské, ale také tam, kde hodně žen pracuje na snížený úvazek, jako například v Rakousku a Německu.

Zdroj: MF DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.3.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.7. 2019 000 22:14.