Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Únor:

Věnujte se technice a my vám dáme práci, vzkazují firmy lidem (Mladá fronta Dnes)

S příchodem nového roku bylo na úřadech práce v kraji zas o něco víc lidí než dřív.

„Nově se během ledna ucházelo o zaměstnání 2 482 lidí,“ uvedla ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová.

Převažovali prodavači, pracovníci ostrahy, číšníci a servírky. Firmy naopak hledaly svářeče, uklízeče, montážní dělníky, administrativní pracovníky, lékaře a specialisty na strojírenství.

Už dávno se ví, že lidé s technickým vzděláním najdou práci v kraji takřka okamžitě. Velké strojírenské a ocelářské podniky však říkají, že je nemůžou sehnat.

„Děti nemají vůli ani důvod chodit na průmyslovky. Když je s trojkami vezmou na gymnázium, tak proč by se tlačily někam na průmyslovku, učily se geometrii a automatizaci? Klidně můžou být třeba psychology. Je to méně náročnější,“ říká regionální manažer Svazu průmyslu a dopravy Petr Holica.

„Jenže když se podíváte na čísla nezaměstnanosti, které u absolventů vykazují vysoké školy, jsou to technické vysoké školy, jejichž čísla jsou nejnižší,“ líčí Holica.

Žáci ze základních škol proto chodí do podniků a středních odborných škol na exkurze. Ředitelé dělají, co můžou, aby se u nich aspoň pár hodin týdně vyučovaly technické předměty. Mimo to ale volají po omezení všeobecného studia na gymnáziích, neboť jak uvedl Vladimír Matuš ze Základní školy Matiční v Ostravě, u rodičů stále převládá mylný názor, že vysoká škola na rozdíl od praktického oboru zajistí dětem lepší budoucnost.

Firmy se i proto rozhodly pro netradiční krok – od loňska nakupují stavebnice Seva a Merkur a darují je mateřským školám, aby se děti naučily technicky myslet co nejdříve.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 26.2.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:29.