Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Únor:

Zájem lidí o pěstounství zvolna roste (Mladá fronta DNES)

Úřady se nadále chtějí zaměřit hlavně na umísťování sourozeneckých skupin, dětí různých etnik a se zdravotním postižením, pro něž se pěstouni hledají nejhůře. Většina zájemců o pěstounství má k dětem blízký vztah a nejde jim jen o peníze.

„Často to jsou lidé, kteří mají odrostlé děti a mají ještě energii pomáhat. Vědí, že si nemohou vzít malé dítě na celou dobu, že by na výchovu do dospělosti už byli staří,“ říká vedoucí odboru sociálních věcí kraje Helena Zahálková.

Motivace? I vidina peněz

Připouští však, že u některých zájemců hraje finanční motivace značnou roli. Profesionální pěstouni na přechodnou dobu dostávají odměnu 20 tisíc měsíčně. Mají ji i v době, kdy se o žádné dítě nestarají. Další peníze jim příslušejí, pokud pečují o postižené dítě.

V roce 2013 krajský úřad do dlouhodobé pěstounské péče včetně příbuzenské svěřil 127 dětí, do přechodné pěstounské péče 17 převážně malých dětí. Kraj eviduje dalších 22 žádostí o přechodnou pěstounskou péči, lidé stojí zvláště o malé děti do tří let. Postupně budou ale potřeba i dočasní pěstouni pro starší děti. Někoho odrazuje náročný proces pěstounské přípravy, v němž také ne každý uspěje. Počet pěstounů podle Zahálkové stále není dostatečný. Chybí ti, kteří jsou ochotni přijmout postižené dítě nebo romské dítě.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.2.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:36.