Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Únor:

Máme více lidí a začínáme hledat volná místa (MF Dnes)

Marie Bílková stojí v čele Úřadu práce České republiky od května. Má za úkol vrátit úřadům jejich původní funkci - dostat lidi co nejdřív zpět do práce.

Jak to vypadá s výměnou IT systémů, stále blokují kapacitu vašich úředníků?
Stále probíhá korekce a doplňování dat. Ve staronových aplikacích OK Systému budeme mít k dispozici přehledy mimo jiné o struktuře nezaměstnaných a o práci s nimi. Dosud jsme je pracně dávali dohromady v excelu.

Jak jste na tom s volnými pracovními místy, víte o nich?
Databázi vedeme stále, firmy je mohou dobrovolně hlásit. Loni jsme dostali 319 nových lidí, a mohli jsme tak posílit pracovníky v terénu, kteří komunikují se zaměstnavateli a pomáhají nám místa získávat. Máme o 1 200 míst víc než v prosinci a o 2 600 víc než před rokem.

Proti nezaměstnanosti ministerstvo zavedlo „kurzarbeit po česku“. Dotuje firmám náklady na mzdy, aby nepropouštěly. Jak se mu daří?
Nerozjel se, není zájem ze strany firem. Důvody jsou, že již mají vyčerpaný limit veřejné podpory nebo nechtějí být zařazeny mezi podniky v problémech. Už dochází k oživování a příspěvek pro ně má malý efekt v porovnání s vysokou administrativní náročností. Zkrátka už jim není tak zle, aby to využily.

Chystáte se blíž spolupracovat s firmami?
Rozjíždí se takzvané pakty zaměstnanosti, to je partnerství zaměstnavatelů, škol, úřadů práce a obecních úřadů. Máme je podepsané v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Scházejí se pracovní skupiny a snaží se otázku nezaměstnanosti řešit v širších souvislostech.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.2.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:35.