Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Leden:

Tažení proti práci načerno zesílí (Lidové noviny)

Nový plán schválený ministerstvem práce a sociálních věcí počítá s patnácti tisíci kontrolami firem, třemi velkými celostátními akcemi a také mimořádnými kontrolami v jednotlivých krajích v každém čtvrtletí.

Počet kontrol specializovaných týmů Státního úřadu inspekce práce včetně mimořádných akcí tak bude vyšší než v letech 2012 a 2013, kdy se změnily zákony a boj s prací načerno přitvrdil.

Letos navíc inspektoři chystají novinku. Poprvé budou celý rok naplno využívat mobilní kanceláře.

K dispozici mají 150 vozidel Škoda Fabia, která jsou vybavena počítačovou technikou a umožňují rychlé kontroly přímo na pracovištích.

V uplynulých dvou letech specializované týmy působící ve všech krajích uskutečnily 35 tisíc kontrol zaměřených na nelegální práci českých i zahraničních pracovníků, pokuty dosáhly stovek milionů korun.

Posledním větším případem odhalené nelegální práce je počínání padesátiletého podnikatele z Plzeňska. Muž ve své firmě bez platného povolení zaměstnal 159 Vietnamců při výrobě adventního a dušičkového zboží. Hrozí mu za to až šest měsíců vězení.

„V Plzeňském kraji se jedná vůbec o první případ, kdy se policistům podařilo prokázat neoprávněné zaměstnávání cizinců,“ komentovala to mluvčí policie Ivana Telekešová.

Miliardové ztráty pro stát

Další impulz a zpřísnění boje s nelegální prací může přinést i nastupující vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ta totiž v koaliční smlouvě uvedla, že nebude tolerovat žádné formy nelegálního zaměstnávání.

Na boj proti práci načerno tlačí především odbory, pro které bude Sobotkova vláda přijatelnější partner než předchozí pravicové kabinety.

Podle analýzy Českomoravské konfederace odborových svazů se loni kvůli krizi znovu zhoršilo dodržování práv pracovníků, a stát tak kvůli nelegální práci přichází o miliardy korun.

„Přibylo práce načerno nebo nevyplácení mezd. Řada firem se tváří, jako kdyby žádný zákoník práce neexistoval,“ uvedl právník odborů Vít Samek, který analýzu zpracovával.

Přísné kontroly nelegální práce a vyšší pokuty zavedl exministr Jaromír Drábek z TOP 09.

Některé jeho kroky v boji s nelegální prací jako systém kontroly nezaměstnaných na poštách DONEZ byly po ostré kritice veřejného ochránce práv i nevládních organizací zrušeny.

Úřady letos budou kontrolovat také švarc systém, tedy zaměstnávání lidí na živnostenské listy, nejde ale o prvořadou záležitost. Jeho kontroly samostatně v plánu akcí nefigurují, jsou součástí celkového boje s nelegální prací.

Stát couvl, podle odborů to byla chyba

Švarc systém je sice od roku 2012 znovu výslovně zakázán zákonem, přísné kontroly ale vydržely jenom pár měsíců.

Po kritice podnikatelů i tehdejšího premiéra Petra Nečase stát svůj postoj ke švarc systému zmírnil, podle odborů to byla chyba. Zaměstnavatelé totiž loni často ukončili s pracovníky zaměstnanecký poměr a nutili je pořídit si živnostenský list. Dál s nimi pak spolupracovali. „To je typický švarc systém,“ uvádí analýza odborů.

Loni se kontrolorům podařilo odhalit celkem 3170 nelegálně zaměstnaných pracovníků, jenom 196 případů se ale týkalo švarc systému.

„Švarc systém bude v roce 2014 i na základě výsledků kontrol předchozích let součástí kontrol nelegálního zaměstnávání, ne však jejich prioritou,“ uvedl náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Jiří Macíček. Podle něj z výsledků kontrol vyplývá, že švarc systém není největším problémem při odhalování nelegální práce.

To, zda stát bude švarc systém tvrdě potírat, nebo tolerovat, tak bude záležet hlavně na nové vládě.

Mezi další letošní priority v kontrolách podnikatelů a firem patří bezpečnost ve stavebnictví a také dodržování pravidel při provozu nových bioplynových stanic. Kontroloři se také zaměří na personální agentury.

Nelegální práce v Česku

V roce 2012 bylo odhaleno 5078 nelegálně zaměstnaných lidí
3041 Čechů432 občanů EU1605 cizinců ze zemí mimo EU

Úřady uložily 870 pokut ve výši přesahující 170mil. Kč

Za rok 2013 (do listopadu) bylo zjištěno 3170 nelegálně zaměstnaných lidí
Hranice pokut
Maximální pokuta pro firmy za nelegální práci je10 mil. Kč
Minimální pokuta činí250 000 Kč
Maximální pokuta pro fyzickou osobu dosahuje100 000 Kč
Celkové pokuty od Státního úřadu inspekce práce pro firmy a podnikatele

(úřad kontroluje vedle nelegální práce především bezpečnost a ochranu zdraví při práci nebo dodržování pracovněprávních předpisů agenturami práce)

20122013 (do listopadu)
4000 pokut ve výši 271 milionů Kč4600 pokut ve výši 326 milionů Kč

Čtyřnásobný nárůst proti roku 2011, kdy ale část kontrol ohledně zaměstnanosti a nelegální práce dělaly úřady práce.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.1.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:25.