Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Leden:

Hledáte zaměstnání? Pomůže vám projekt, který zvyšuje šance na uplatnění na trhu práce (Hospodářské noviny)

Ta zpráva v první chvíli Evu Pilnou doslova položila. Zaměstnavatel jí oznámil, že její místo mzdové účetní se ruší a že se s ní už dál ve firmě nepočítá.

„To byla oficiální verze. Ale skutečný důvod byl můj věk, protože nyní na té stejné pozici pracuje už někdo jiný,“ vzpomíná na únor loňského roku třiapadesátiletá Pilná. „První týden jsem jen seděla doma a lapala po dechu. Pak jsem se z toho šoku probrala a šla na úřad práce,“ pokračuje Pilná. Následovalo několik přijímacích pohovorů na různé pracovní pozice, ale ani přesto, že měla dostatečnou kvalifikaci a praxi, místo účetní nikde nedostala. „Probojovala jsem se třeba až do druhého kola, ale pak mi oznámili, že jim je líto. Myslím si, že hlavně nechtěli brát ženskou po padesátce, ale spíš někoho mladšího,“ domnívá se Pilná. „Došla jsem k názoru, že než jenom obcházet pohovory a mít deprese z toho, že jsem se najednou ocitla bez práce a nikde mne nechtějí, raději zkusím něco sama,“ pokračuje.

Už roky má zálibu ve zpracování čokolády a ve výrobě čokoládových pralinek a bonbonů. To, co dřív dělala jen jako hobby, se najednou stalo možností, jak se dostat zpět do pracovního života.

„Nejdřív jsem to lidem jen rozdávala, všem moje výrobky hodně chutnaly. Pak jsem společně s dcerou založila firmu La Choco a dnes už máme řadu zákazníků. Naši čokoládu kupují firmy i jednotlivci,“ dodává Pilná.

Nejsilnějším impulsem, který Pilnou přiměl k rozhodnutí pustit se ve třiapadesáti letech poprvé do vlastního podnikání, byl však projekt Inicio 50, zaměřený právě na pomoc starším nezaměstnaným s nastartováním vlastního podnikání. Projekt už proběhl ve dvou kolech: na jaře a na podzim loňského roku a prošla jím zhruba patnáctka absolventů. Osm z nich už založilo a rozjelo vlastní firmu, dalších pět to chystá v blízké budoucnosti. Od začátku letošního ledna se lidé mohou hlásit do již třetího kola projektu, které bude startovat na jaře.

„Je to tříměsíční soubor přednášek a prezentací, kde účastníci vypracovávají na základě přednášek úkoly, prezentují je a nakonec odprezentují celý podnikatelský plán,“ popisuje náplň projektu Zuzana Andělová ze společnosti Agender, jež projekt pořádá.

„Inicio 50 mi nejvíc pomohlo v tom, že jsem potkala lidi, kteří jsou na tom podobně jako já. Samozřejmě že když narazíte na několik odmítnutí na přijetí do práce, tak vám to sebere sebevědomí. Na tomhle kurzu jsem ale viděla, že v tom nejsem sama, že takových lidí je hodně a jsou to chytří schopní lidé, kterým je jenom víc let,“ vzpomíná Pilná.

Hodně jí prý také pomohly praktické informace ze seminářů, kde odborníci kurzisty učili, jak založit firmu, na co si dát pozor, jak použít internet pro propagaci a podobně.

Lidí bez práce nad padesát v Česku přibývá

Ve třetím čtvrtletí loňského roku bylo v Česku nezaměstnaných nad 55 let více než 44 tisíc. Přitom ještě v roce 2004 jich bylo jen 33 tisíc (data poskytl Český statistický úřad, který vykazuje počty nezaměstnaných v kategorii nad 55 let).

„Problémem je obecný názor zaměstnavatelů, že lidé nad 50 let jsou méně efektivní, a proto je nahrazují mladšími kolegy,“ vysvětluje Andělová.

Přitom mnoho lidí, pokud se setká s několikátým odmítnutím na pracovním pohovoru, často už nenajde mentální sílu a sebevědomí k tomu, rozjet nějaký vlastní podnik.

„V padesáti se lidé bojí začít podnikat. Důvodem je nedostatek informací a především obava ze zadlužení rodiny,“ uvádí Petra Janíčková, iniciátorka projektu a zakladatelka portálu pracenad50.cz, který se specializuje právě na tuto věkovou kategorii. „Snažíme se podat jim na startu pomocnou ruku, poskytnout jim užitečné rady i odhalit jejich silné a slabé stránky. Pak už je vše jen v jejich rukou,“ dodává Janíčková.

Projekt Inicio 50 ovšem není jediný svého druhu. V současné době v Česku běží zhruba šest set podobných projektů, které jsou všechny zaměřené právě na starší lidi a jejich zaměstnávání. Některé jsou placené z evropských fondů, jiné hradí přímo stát. Jsou většinou regionálně zaměřené.

Do boje o práci pro starší se pouštějí i firmy

Jedním takovým je například projekt Třetí kariéra, který v létě loňského roku spustila společnost Via Alta. Třetí kariéra není zaměřená na start vlastního podnikání, ale spíše na to, aby se starším lidem podařilo najít si zaměstnavatele. Běží v kraji Vysočina.

„Projekt poskytuje klientům ucelený balíček služeb a aktivit. Je do něj zařazen motivační kurz na podporu vlastní sebedůvěry a zvýšení motivace aktivně realizovat změny ve vlastním životě. Dalšími aktivitami jsou obecné a profesní rekvalifikace, které umožní klientům zvýšit nebo kompletně změnit svou kvalifikaci,“ říká Michaela Peterková z Via Alta. „Nyní Třetí kariérou prošlo šedesát pět lidí a celkově jich chceme zapojit dvě stě padesát,“ dodává Peterková. Úspěšnost ovšem není nijak vysoká. Ze sedmdesátky účastníků minulého kurzu si práci našlo pouze sedm.

Že populace v Česku stárne a že je nutné zaměstnat i starší lidi, pokud chce země udržet produktivní ekonomiku, si uvědomují už i firmy. Mnoho velkých firem proto rozjíždí vlastní projekt pro zaměstnávání lidí nad padesát.

„V této oblasti máme mnoho projektů, které buď sami iniciujeme, nebo se na nich podílíme. V oblasti diverzity, tedy směrem k zaměstnancům, se velmi intenzivně věnujeme projektu Moudrá Sova, kde řešíme problematiku age managementu. Tedy jak využít zkušeností a znalostí skupiny zaměstnanců nad padesát a spojit je s energií a entuziasmem zaměstnanců pod třicet let,“ přibližuje mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

„V nadcházejících letech se budou muset všechny firmy vyrovnat se stárnutím obyvatel, což je také jedním z motivů, proč se tím dnešní společnost začíná zaobírat,“ upozorňuje Pačesová.

44 100 lidí nad padesát pět let bylo v Česku bez práce ve třetím čtvrtletí loňského roku.
Zdroj: ČSÚ

3,1 procenta
Právě o 3,1 % poklesl loni ve srovnání s rokem 2012 na celkových 157 190 počet pracovních pozic, které nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím portálu Jobs.cz. Pro čerstvé absolventy bylo vloni na portálu Jobs.cz otevřeno 17 088 řádných pracovních míst, což je o 9 % méně než o rok dříve. Počet dostupných brigád meziročně stoupl o 5 % na celkových 55 056. Uchazeči o zaměstnání vloni na všechny vystavené pozice zaslali souhrnně 6,1 milionu reakcí.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.1.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:41.