Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Dobrý tip:

I nepříznivé životní situace mají řešení

Pro zdravotně postiženého může být obtížné vyznat se v sociálním systému a hledat odpověď na otázky v paragrafech, a proto ministerstvo připravilo Příručku pro osoby se zdravotním postižením v roce 2014 s podtitulem Informace o pravidlech i pomoci na trhu práce a ze sociálního systému. Publikace je rozdělena na patnáct kapitol a v maximální možné míře se věnuje tématům, jež usnadňují život lidem s handicapem. Protože se jedná pouze o výtah a vysvětlení právních předpisů, obsahuje příručka i seznam souvisejících zákonů a vyhlášek. Nechybí ani praktické rady a tipy. Jedna by se mohla stát mottem celé publikace: Pamatujte, že i nepříznivé situace mají řešení.

Příručka je v nákladu 50 tisíc výtisků k dispozici ve vestibulech budov Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR. Zájemci si ji také mohou stáhnout ve formátu pdf z webových stránek MPSV (Média a veřejnost – Publikace MPSV – Rok 2013). Příručka navazuje na publikace, jež vydává už řadu let Česká správa sociálního zabezpečení a které jsou pro širokou veřejnost dostupné zdarma.

Co v příručce najdete?

Publikace přináší odpovědi například na otázky: jak lze získat průkaz osoby se zdravotním postižením, kdo má nárok na příspěvek na péči, kdo o příspěvku rozhoduje, kde lze žádat o dávky, jaké tiskopisy jsou třeba, jak posouzení nároku na konkrétní příspěvek či dávku probíhá v praxi, jaká je výše příspěvku a jak se vyplácí nebo kde jsou k dispozici kontakty na poskytovatele sociálních služeb. V příručce čtenáři také najdou aktuální informace o sociálním systému ve vztahu k lidem se zdravotním postižením. Dozvědí se z ní, proč a kdy se změnilo posuzování zdravotního stavu, jak MPSV podporuje zaměstnanost osob se zdravotním postižením či v čem spočívá zvýšená ochrana handicapovaných na trhu práce. Píše se v ní o speciálních dávkách, obsahuje i informace o invalidních důchodech. V příručce se čtenáři rovněž dočtou, jak pomáhá osobám se zdravotním postižením Evropská unie a v čem tato pomoc spočívá.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.1.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.10. 2018 000 10:06.