Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Leden:

Stáže pro nezaměstnané: největší zájem na jihu Moravy (5plus2.cz)

Najít si své místo na trhu práce není lehká úloha. Své o tom ví téměř šest set tisíc lidí, kteří v minulém roce štěstí v hledání zaměstnání neměli. V Jihomoraském kraji se číslo těch, kteří se ocitli bez práce, pohybuje okolo sedmdesáti tisíc, čímž se tento kraj řadí k těm s největším počtem nezaměstnaných.

Fondu dalšího vzdělávání Ministerstva práce a sociálních věcí proto vytvořil projekt Stáže ve firmách - vzdělávání praxí. Učený je čerstvým absolventům, rodičům po mateřské dovolené či dlouhodobě nezaměstnaným. Do projektu se zapojilo přes dva tisíce poskytovatelů, díky nimž mohli lidé absolvovat 4800 stáží v celé České republice.

"Bála bych se, že něčemu takovému věnuji čas a energii a nakonec zjistím, že mi to bylo k ničemu. Práce jednoduše není, jsem k takovým projektům skeptická," zhodnotila Hana Prokopová, která je na mateřské dovolené. Podle údajů ministerstva práce ale statistiky projektu hovoří lépe. Po absolvování stáže třetina zúčastněných buď dostala nabídku práce u firmy, kde praxi absolvovala, nebo se s firmou dohodla na externí spolupráci.

Brno druhé nejžádanější

Vidina lépe zabezpečené budoucnosti přilákala přes šest a půl tisíce lidí z Jihomoravského kraje, který se tak po Praze stal druhým nejžádanějším místem o vytvoření nových nabídek.

"Největší procento uchazečů tvoří lidé, kteří mají ukončené střední odborné vzdělání s maturitou, dále absolventi magisterského a navazujícího vysokoškolského vzdělání. Po stáži účastník obdrží certifikát o získaných odborných dovednostech. Zájemci se mohou bezplatně a nezávazně zaregistrovat na webu www.stazevefirmach.cz," uvedla manažerka Barbora Umancová.

Firmy mají mnohdy problém s tím, že uchazeči o zaměstnání nemají dostatečnou kvalifikaci. Projekt tak může pomoci i potenciálním zaměstnavatelům s vyškolením pracovníka podle jejich představ. Stáže je možné uskutečnit do konce května. Firmy, které chtějí "člověka na míru" a do projektu se dosud nezapojily, by tedy neměly dlouho otálet.

"Radíme společnostem, které mají zájem stáže poskytnout, aby vypsaly své nabídky co nejdříve," doporučila hlavní manažerka projektu Kateřina Šímová.

Z dat získaných v průzkumech podle ní vyplývá, že největší zájem je o ty, kteří se orientují v ekonomice, managementu, stavebnictví, či strojírenství. Právě v těchto a dalších odvětvích si lidé mohou rozšířit své znalosti. Délka stáže se pohybuje v rozmezí od jednoho do šesti měsíců.

"Zájem je větší, než jsme čekali, a díky možnostem rozpočtu můžeme nabídku míst rozšířit. V prosinci jsme schválily další šablony například v oblasti chemie nebo řízení kvality a jakosti," dodala Šímová.

Po dobu praxe účastníci dál dostávají sociální dávky, zaplaceno dostanou i ubytování a stravování. Na mzdu zájemci nárok nemají, pokud však při stáži ukáží své kvality, získají zkušenosti a kontakty, které jim pomohou na pravidelný měsíční příjem dosáhnout.

Zdroj: 5plus2.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.1.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:18.