Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2014 » Leden:

Konec nezaměstnanosti? Vláda chce zvýšit podporu (Českobudějovický deník)

Jak zatočit s nezaměstnaností na severu Moravy nebo Čech? Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s návrhem, aby stát vyplácel více peněz těm zaměstnavatelům, kteří vytvoří pracovní místo a udrží jej po dobu alespoň pěti let. V současné době stát vyplácí tuto podporu ve výši 50 tisíc korun, podle návrhu ministerstva práce by se však měla zvýšit na čtyřnásobek.

„Aktivní politika zaměstnanosti, která motivuje k vytváření nových pracovních míst, je pro stát výhodnější než proplácení dávek nezaměstnaným,“ vysvětluje záměr ministerstvo.

S tímto názorem souhlasí i někteří ekonomové.

„Podpora tvorby pracovních míst je vždy dobrá. Když jsou lidé na úřadech práce, tak to stojí nějaké peníze. Teď půjde o to, kde to stojí víc,“ uvedl například analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Zvýšená podpora by měla být směrována do regionů s nejvyšší nezaměstnaností, konkrétně do těch, v nichž je nezaměstnanost o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Ten byl v listopadu 7,7 procenta. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by větší peníze měly jít do šesti okresů – Bruntál, Karviná, Most, Chomutov, Ústí nad Labema, Jeseník.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák se domnívá, že by zvýšená podpora mohla nezaměstnanost v těchto okresech snížit.

„Krátkodobě může s nezaměstnaností určitě něco udělat. Dlouhodobě však ne, protože až přestane stát podporu vyplácet, tak se opět zvýší,“ řekl ekonom. Podle něho se nynějším opatřením vláda snaží předejít eskalaci sociálních problémů, které nezaměstnanost doprovázejí. Nejedná se však o systémové řešení. „Hodně záleží na vzdělanostní struktuře kraje. Proto je potřeba investovat do vzdělání. To je ale otázka desetiletí, ne několika let,“ doplnil Novák.

Chybí kvalifikovaní

Podobně to vidí i Kozub, který také upozornil na to, že například v Karviné nebo Orlové je nejvyšší nezaměstnanost mezi lidmi s nízkou kvalifikací.

„Jde často o lidi, kteří přišli z hornických profesí, a pro nové investory tato kvalifikace nemusí být vyhovující. Většinou hledají zaměstnance se zkušeností s výpočetní technikou. Například když před několika lety přišel do Nošovic Hyundai, chyběli mu lidé z oboru,“ řekl Kozub.

Dvousettisícová podpora na zřízení jednoho pracovního místa v problémových regionech se už vyplácela do konce února 2008. Pak se ale snížila na 50 tisíc korun. Toto omezení podpory se následně projevilo na počtu projektů. Zatímco v době vyšší podpory se jich konalo 40 až 60, po snížení ani ne desítka. V roce 2009 to byl dokonce jen jeden.

Letos by na vznik pracovních míst mělo jít 300 milionů korun, příští rok 300 milionů a o rok později 200 milionů korun. S návrhem nesouhlasí ministerstvo financí, které navrhuje zvýšení podpory na sto tisíc korun.

Zdroj: Českobudějovický deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.1.2014

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:52.