Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Prosinec:

Reálná hodnota důchodů klesá. Ministerstvo chystá změny (parlamentnilisty.cz)

Vláda by také mohla rozhodovat o tom, jestli seniorům přilepší víc. Návrh, který už dostal kabinet Jiřího Rusnoka, počítá v příštím roce kromě lednové valorizace se zvýšením penzí od července. Ministerstvo financí je ale proti.

Důchody se zvyšují od ledna v průměru o 45 korun. Ministr práce v demisi František Koníček už dříve řekl, že tuto částku považuje za nemravnou. Navrhuje proto přidat seniorům ještě od července. Lidé, kteří šli do penze před rokem 2013, by si mohli od druhého pololetí polepšit v průměru o 271 korun měsíčně. Ti, co začali pobírat důchod letos, by mohli mít od léta průměrně o 76 korun víc.

Nově od roku 2015

Růst penzí zbrzdila do konce roku 2015 Nečasova vláda kvůli úsporám a udržení schodku rozpočtu. Mimořádná červencová valorizace má podle ministerstva práce propad dorovnat. Poklesu reálné hodnoty penzí má pak zabránit změna způsobu zvyšování. Místo dosavadního přidávání o třetinu růstu reálných mezd a o třetinu růstu indexu cen, by se mělo přidávat jen podle růstu životních nákladů domácností důchodců. Podle nového výpočtu by se penze měly podle ministerstva práce zvednout už od roku 2015.

Ministerstvo práce upozornilo, že reálná hodnota důchodu klesá. Zatímco předloni měli senioři v peněžence reálně o 14 procent víc než v roce 1989, letos to bylo o 11 procent. Příští rok by to mělo být zhruba o devět procent víc a v roce 2015 ani ne o sedm procent.

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 31.12.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:42.