Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Sociální dávky:

Ministerstvo chce zrychlit rozhodování o dávkách pro zdravotně postižené

Materiál, který připravili experti Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV), přináší opatření k zefektivnění a zrychlení přezkumného řízení o nepojistných dávkách podmíněných nepříznivým zdravotním stavem.

„Přijali jsme jednotící pravidla, která pomohou zkrátit dobu nezbytnou pro provádění přezkumného řízení, respektive úkonů potřebných před jeho případným zahájením,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Bez zbytečných průtahů

Odborný tým MPSV se mimo jiné zabýval způsobem, jak zrychlit sociální šetření, a to nejen úpravou metodických postupů, ale hlavně vlastní rychlostí celého řízení o dávce. Jde o systémové řešení, jehož součástí bude dostatečně operativní řešení opravných prostředků, které mohou lidé podle zákona využít. Zásadní přitom je, aby to, co může ovlivnit sám resort práce a sociálních věcí, včetně organizací podřízených MPSV, probíhalo maximálně plynule bez zbytečných průtahů.

Personální posílení komise

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR je proto mimo jiné připraveno personálně posílit rozkladovou komisi. Od loňského roku v důsledku legislativních a organizačních změn v resortu výrazně narostla a stále roste její agenda. Za rok 2012 řešila komise 225 případů, za první pololetí letošního roku to již bylo 227 případů.

Příručka nejen pro zdravotně postižené

Do konce letošního roku plánuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) také vydat Příručku nejen pro zdravotně postižené, v níž bude přehled jednotlivých dávek pro osoby se zdravotním postižením i podmínky jejich přiznání. Budou v ní zohledněny postupy, které by měly v resortu urychlit zejména procesy odvolacího řízení a řízení o rozkladu.

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.12.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 21:06.