Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Prosinec:

Práci starším lidem může pomoci najít nový projekt Třetí kariéra (Třebíčský deník)

„Přihlásit se mohou uchazeči o zaměstnání starší padesáti let evidovaní Úřadem práceČRv Kraji Vysočina. Stačí o to požádat svoji zprostředkovatelku na úřadu práce," řekl Petr Sameš ze společnosti Via Alta. Ta projekt pro úřad práce připravuje.

Projekt by měl lidem po padesátce pomoci hned v několika oblastech. Navíc budoucí zaměstnavatel na účastníka projektu může získat podporu přes sto tisíc korun.

V první fázi na nezaměstnané čeká poradenský program neboli motivační kurz. Během něj se naučí, jak vystupovat na pohovorech, jak napsat životopis i jak si vytvořit inzerát na internetu na specializovaných serverech.

„Cílem je motivovat klienty, aby byly aktivní na trhu práce. Poradí jim také v dalším profesním směřování," vysvětlil Sameš. „Lidé z toho mají někdy dopředu zbytečné obavy. Chtějí motivační kurz přeskočit a jít rovnou na rekvalifikace. Nakonec jsou ale rádi, že se ho účastní. Může jim pomoci odhalit možnosti, které by je ani nenapadlo zkoušet," dodala projektová manažerka úřadu práce Libuše Dvořáčková.

Rekvalifikace jsou další fází programu. Na výběr je z více než desítky profesních kurzů i kurzy obsluhy počítače. Z profesních jsou to například tvorba www stránek, údržba veřejné zeleně, obory malíř a svářeč, základy podnikání, řidičské oprávnění „C" či příprava teplých a studených pokrmů. Kompletní seznam oborů můžete najít na webu projektu 3k.via-alta.cz.

Účastníci kurzů mají proplácené cestovné v plné výši a při motivačním kurzu i občerstvení a společný oběd.

Důležitou složkou programu jsou také mzdové příspěvky budoucím zaměstnavatelům klientů kurzu. Pokud půjde o nově vytvořené pracovní místo s návazností na rekvalifikační kurz, který uchazeč o zaměstnání v programu absolvoval, může zaměstnavatel získat příspěvek až ve výši 14 tisíc korun měsíčně po dobu osmi měsíců.

Pokud účastník programu nastoupí na místo, které není nové, i tak na něj může získat zaměstnavatel příspěvek. Ato ve výši 9 tisíc korun měsíčně po dobu šesti měsíců. Zde není ani nutné absolvovat rekvalifikační kurz. Stačí být součástí projektu Třetí kariéra.

„Do projektu se mohou hlásit i zaměstnavatelé. S potřebnou administrativou jim pomůžeme," dodal Sameš.

Zdroj: Třebíčský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.12.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.3. 2018 000 02:38.