Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Prosinec:

Mají sto let. Radost ze života ale stále neztratili (Moravskoslezský deník)

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v kraji eviduje devět mužů a pětasedmdesát žen narozených v roce 1913 a dříve.

„Tento počet ČSSZ zaznamenala ve své evidenci v červnu 2013. V loňském roce to touto dobou bylo jedenáct mužů a dvaasedmdesát žen,“ upřesňuje mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

V Česku tak jde v pořadí o třetí kraj s nejvyšším počtem sto­ a více letých občanů. Je tomu tak i přes nadprůměrnou úmrtnost a nízký průměrný věk, který je zde podle Českého statistického úřadu 41,3 roku. Více občanů, kteří mají v údaji o svém věku tři číslice, žije jen v Praze a Jihomoravském kraji.

Jedlo se to, co bylo

Z výzkumů ze všech koutů světa vyplývá, že by se pro dosažení co nejvyššího věku měl pěstovat především takzvaný zdravý životní styl. Velký důraz se klade obzvlášť na stravu. Receptem na dlouhověkost je především pestrost a střídmost ve stravě okořeněná různorodým pohybem.

„Váš jídelníček by měl být pestrý. Nesmí chybět zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky, vejce, maso, mlýnské a pekárenské výrobky, luštěniny, tuky a ořechy,“ vysvětluje výživová poradkyně Daniela Lukavcová.

Ti nejstarší však žili v době, kdy si příliš vybírat nemohli.

„Nikdy jsem neměla ráda moc tučná a sladká jídla. Jedla jsem poměrně zdravě, ale tehdy se jedlo to, co bylo,“ prozrazuje ke svému jídelníčku stoletá Bohuslava Strakošová. Ke svému životnímu stylu ještě dodává, že nikdy nesportovala a alkohol pila minimálně, ale odmala dostávala každou neděli ochutnat trošku piva. Na otázku, proč si myslí, že se dožila tak vysokého věku, odpovídá rychle a bez váhání: „Podle mého názoru je to proto, že jsem nebyla zaměstnaná. Starala jsem se o domácnost, zahrádku a pole. Vždy jsem měla práci, kterou jsem musela stihnout udělat, ale mohla jsem si ji naplánovat, jak jsem chtěla. Nikdy jsem nepodléhala tlaku a stresu.“

Ke stým narozeninám vyšší důchod

Podle ČSSZ v České republice žije 850 seniorů, kteří se narodili v letech 1904 až 1913. Většina z nich jsou ženy – těch je čtyřikrát více než mužů. Důchodců, kteří letos oslavili nebo teprve oslaví sté narozeniny, je v Česku 365. A podle demografů jich má nadále přibývat. „Dříve by mě ani ve snu nenapadlo, že bych se někdy mohla dožít tolika let,“ říká ke svému věku Bohuslava Strakošová, která dosáhla sta let v září.

U příležitosti stých narozenin ČSSZ seniorům navyšuje důchod. „Lidem, kteří se dožijí sta let, se zvyšuje důchod o dva tisíce korun. Jedná se o finanční příspěvek, který slouží k pokrytí zvýšených životních nákladů souvisejících se stářím,“ vysvětluje Jana Buraňová. Stoletým občanům se tato doživotní částka k důchodům připočítává automaticky, nemusí o ni nikde žádat. Je tomu tak již od roku 1969.

„Bydlím v domově, protože je to pro mě ve všech ohledech lepší. Ale kdybych žila doma, tak bych si s penězi, které dostávám od státu, určitě taky vystačila,“ říká k výši důchodu Ludmila Kořínková, která má 101 let. Ke stým narozeninám jí před rokem zaměstnanci domova připravili krásné překvapení. „Všichni mi popřáli a darovali spoustu květin. Měla jsem slzy v očích,“ vzpomíná na svůj významný den Ludmila Kořínková z Domova Sluníčko.

Stovku brzy oslaví také Oskar Durčák, který si ale na velké oslavy nepotrpí. „Možná si se sestřičkami vypijeme trošku vína, ale nějakou velkou oslavu bych ani nechtěl. Na to moc nejsem,“ říká skromný pán, který připouští, že ve stáří je už život trochu nuda a lidé by si ho měli naplno užít zpočátku.

Receptem je především optimistický postoj k životu Co těmto lidem ale nechybí, je vitalita, radost ze života a optimistický pohled na svět. Snad právě díky tomu se jim podařilo dosáhnout tak vysokého věku. Vidí to tak i ti, kteří jsou s nimi v každodenním kontaktu.

„Chce všechno zvládat sama, je nenáročná a stále veselá. Navíc pro charitativní účely háčkuje obvazy. Mnozí osmdesátníci by jí mohli tu vitalitu závidět,“ prozrazuje o Bohuslavě Strakošové její ošetřovatelka Pavla Gregorová.

Sociální pracovnice Lenka Minaříková, která pečuje o Ludmilu Kořínkovou, uvádí: „Dobře s námi spolupracuje, je příjemná a hlavně optimistická.“ „Každý se na sto let dívá jinak. Mnozí si říkají, že je to už krok do hrobu, ale musíme to brát tak, jak to je. Život nebyl zas tak růžový, ale prožila jsem ho pěkně. A to je důležité,“ shrnuje se slzou v oku, ale s úsměvem na rtech Ludmila Kořínková.

Nejstarší žena má 110 let

V Moravskoslezském kraji byla nejstarší Evangelia Čarasová, která by v únoru oslavila stodesáté narozeniny. Narodila se v Řecku, ale na konci čtyřicátých let odtud utekla před občanskou válkou a od roku 1950 bydlela na Bruntálsku v Dívčím Hradu. Zemřela 22. listopadu na zápal plic.

V médiích se vzápětí objevila zpráva, že nejstarší Češkou je klavíristka Alice Herzová­Sommerová, která 26. listopadu oslavila 110. narozeniny. Je židovského původu a už léta žije ve Velké Británii.

Zdroj: Moravskoslezský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.12.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:04.