Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Prosinec:

Peníze na rozjetí vlastní živnosti? Nabízí je úřad práce ve Zlíně

„Šlo to stále dokola, pořád ta samá jednotvárná otročina," říká žena, která je vyučená cukrářkou. U pece v supermarketu trávila všední dny, víkendy i svátky. Vydělávala přitom jen osm tisíc čistého. Z nevelké výplaty ještě dva tisíce spolkly výdaje na dojíždění do zaměstnání.

„Byla to bída," svěřuje se paní Jarmila Kalužová. Jednoho dne však o práci pekařky přišla. Strávila pět měsíců v evidenci úřadu práce. „Rozhodla jsem se začít podnikat. Slušná práce nikde nebyla a zpět do supermarketu už jsem nechtěla," vypráví Jarmila Kalužová. Zeptala se proto své asistentky na úřadu práce, zda by mohla navštěvovat kurz účetnictví. Úřednice jí místo toho nabídla příležitost zapojit se do rekvalifikačního kurzu Základy podnikání.

„Jedná se o tříměsíční kurz. Je určen lidem, kteří si chtějí otevřít vlastní živnost," vysvětlila Miriam Majdyšová, tisková mluvčí úřadu práce ve Zlíně.

Do kurzu se mohou přihlásit všichni nezaměstnaní evidovaní na úřadu práce déle než pět měsíců. Zdravotně postižení se mohou do kurzu zapojit také. Nemusí ale splnit lhůtu pěti měsíců. Stačí, pokud jsou v evidenci úřadu práce déle než měsíc. „Neodmítneme ani klienty starší pětapadesáti let, pokud jsou v naší evidenci déle než tři měsíce," upřesnila Miriam Majdyšová. Kurz má budoucí živnostníky připravit na všechna úskalí podnikání běžná v každodenní praxi. „Být soukromníkem není tak snadné, jak si mnozí představují," podotýká Miriam Majdyšová.

Jeden rok je sledují

Budoucí podnikatelé se v kurzu seznámí se základy účetnictví, práva, marketingu a firemní propagace. Na závěr si zkoušejí také sestavit vlastní podnikatelský plán.

„Hodně mi to dalo. Lektoři byli úplně super. Věnovali se nám každému individuálně. Se vším nám poradili," vzpomíná na kurz Jarmila Kalužová. Po absolvování kurzu získala certifikát. Absolventská zkouška se prý skládala z obhájení podnikatelského záměru.

Musejí přesvědčit o reálnosti plánu

„Podnikatelský plán jsme museli předložit odborné komisi a přesvědčit ji o jeho životaschopnosti," dodala Jarmila Kalužová. Úspěšní absolventi kurzu obdrží od úřadu práce příspěvek na zahájení podnikání až do výše osmdesáti tisíc.

„Absolventi musejí pochopitelně účetně doložit, co si za peníze pořídili," sdělila Miriam Majdyšová.

V letošním roce kurz absolvovalo 71 uchazečů ze Zlínského kraje. Úřad práce absolventy kurzu sleduje po dobu jednoho roku. Většina z nich prý úspěšně podniká.

Stejně jako paní Jarmila Kalužová. „Peču zákusky a dorty na zakázku. Má práce mě baví a jsem ráda, že si konečně vydělávám na živobytí tím, co jsem vždy chtěla dělat," tvrdí cukrářka. Svede upéct koníka, formuli i klasickou podkovu či oválný dort.

Pro klienta cokoli

„Snažím se vyjít zákazníkům vstříc. Mohou si přinést fotku nebo obrázek vysněného dortu. Vytvaruji si formu a korpus nazdobím podle jejich fantazie," popisuje svou práci cukrářka. Kurz Základy podnikání absolvovala v dubnu a od června podniká. Týdně peče i patnáct dortů.

„Většina zákazníků dnes žádá prvotřídní výrobky, proto používám kvalitní suroviny," dodává Jarmila Kalužová. Polotovary byste v její kuchyni nenašli. Sama si prý vyrábí i marcipán. „Cukrařina je krásná dřina," uzavírá.

Ženám pomáhá v podnikání ve Zlíně asistenční centrum

Od roku 2006 ve Zlíně funguje Asistenční centrum pro podporu podnikání žen. Pomáhá ženám se zahájením a rozvojem vlastního podnikání. Nabízí jim právní poradenství, jako je například pomoc se smlouvami a pracovně právními vztahy.

„Ženy mohou své plány projednat s konzultantkou či se vzdělávat na seminářích," sdělila Romana Keglerová, konzultantka asistenčního centra. Konzultanti ženám vysvětlí také daňovou a účetní problematiku a spoustu dalších věcí, mají-li o to zájem. Mimoto zahrnují služby centra i možnost osobního koučinku v oblasti slaďování rodiny a podnikání. Centrum své služby poskytuje zdarma. Za dva uplynulé roky jeho pomoci využily čtyři stovky žen.

„Důležitý je pro nás individuální přístup. Našimi klientkami jsou jak ženy vysokoškolsky vzdělané, tak středoškolačky či matky vracející se z rodičovské dovolené," přiblížila Romana Keglerová.

Zdroj: denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.12.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:10.