Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

V létě se má zvýšit penze o 271 korun (Právo)

MPSV včera potvrdilo dřívější informace Práva, že lidé, kteří šli do penze před rokem 2013, by si měli od druhého pololetí příštího roku polepšit v průměru o 271 korun měsíčně.

Těm, kteří odešli do důchodu letos, by pak mohla penze v průměru vzrůst o 76 Kč.

Návrh novely zákona o důchodovém pojištění nyní pošle MPSV do vlády.

Aby ale začala norma platit, musel by ji schválit také parlament a podepsat prezident. Zástupci ČSSD a ANO 2011 však Právu řekli, že mají vážné pochybnosti o tom, že se na mimořádnou valorizaci penzí najdou ve státním rozpočtu peníze.

Letos v lednu se důchody v rámci řádné valorizace zvedly v průměru o 137 korun, na začátku příštího roku to pak má být průměrně jen o 45 korun. Další přidání by důchodcům a důchodkyním mělo podle dřívějšího vyjádření ministra práce a sociálních věcí v demisi Františka Koníčka dorovnat to, o co přišli kvůli pomalejšímu zvyšování penzí letos a co ztratí od ledna.

Konkrétně jde o to, že podle letošních nových pravidel, která schválila bývalá vláda Petra Nečase, je možná valorizace důchodů jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd.

Až do loňska se důchody musely valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd.

Důchody se skládají z pevné částky, která je pro všechny stejná. Nyní činí 2330 korun.

Procentní díl se stanovuje podle odpracovaných let a odvodů. Zvýšení důchodů od ledna 2014 stanovila Nečasova vláda tak, že základní výměra důchodu stoupne o 10 Kč a procentní výměra důchodů se zvýší o 0,4 procenta. Důchodcům se tak celkem přidá jen 1,5 miliardy korun.

Od července by se v souladu se zákonnými pravidly pro valorizaci penzí v mimořádném termínu zvyšovala jen procentní část. Lidem, kteří dostali první penzi do konce loňska, by se měla zvýšit o 3,1 procenta a těm, kteří pobírají důchod od letoška, by se zvedla o 0,9 procenta.

S vyššími výdaji na penze však státní rozpočet nepočítá, upozornila včera ČTK. Příští rok by bylo podle podkladů pro vládu zapotřebí zhruba 4,5 miliardy korun navíc, v roce 2015 pak 17,2 miliardy a v roce 2016 celkem 21,4 miliardy korun.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí by kabinet proto měl ministrovi financí uložit, aby peníze zajistil.

Podle návrhu MPSV se to má týkat všech, kteří šli do důchodu před rokem 2013.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:50.