Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

Sečíst si odpracované roky na důchod? Od prosince z domu (5plus2.cz)

"Lidem nový ePortál umožní také sledovat, zda za něj zaměstnavatel sociální pojištění odvádí. Jsme zvědaví jak lidé tuto možnost využijí a jak budou reagovat," řekl náměstek ústředního ředitele ČSSZ Karel Chod.

Celkem má nový internetový portál nabídnout přes 40 služeb dvou skupin - dotazy na osobní informace a podání oficiálních žádosti. "Takže nebude nutné osobně chodit či jezdit na okresní správy sociálního zabezpečení," vysvětlil hlavní výhodu "informační samoobsluhy" Chod. Jednotlivé nabídky bude úřad spouštět a představovat na eportal.cssz.cz postupně.

V první prosincový den se rozjede prvních pět služeb. Kromě náhledu do informativního listu důchodového pojištění to bude možnost podat žádost o jeho písemné vyhotovení, zjištění stavu vyřizování nemocenských dávek, informování o dočasné pracovní neschopnosti a také žádosti o potvrzení o bezdlužnosti právnických osob - firem a organizací.

"Následovat bude i možnost potvrzení o bezdlužnosti fyzických osob," řekla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Brána skrze datovou schránku

Do ePortálu se bude v prvním kole přihlašovat skrze datové schránky. "Další možnosti ověření totožnosti jako e-mail s elektronickým podpisem či občanský průkaz s čipem zatím legislativa neumožňuje, ale nevzdáváme se jednání o případném rozšíření v budoucnosti," přiblížil Chod.

Jednou z uvažovaných variant také je, že by v budoucnu datovou schránku dostal každý obyvatel České republiky. "Ale na bázi dobrovolnosti. Bylo by zcela na něm, zda ji bude využívat, či ne. Záleží však na přístupu státu k datovým schránkám," přiblížil Chod.

Celý systém ePortálu ČSSZ měl podle prvních odhadů ČSSZ stát 233 milionů korun, nakonec vysoutěžili levnější cenu 217 milionů. Většinu hradí Evropská unie. Případného hackerského útoku - snahy změnit či smazat privátní data, která spravuje, se sociální správa nebojí.

"Celý systém bude vyhledávat pouze v kopii, jakémsi zrcadle dat, originál dat zůstane v bezpečí a bez možnosti přístupu z vnějšku," ujistil Chod.

Zdroj: 5plus2.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:21.