Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

Most prostřednictvím veřejných zakázek nabízí pomoc lidem bez práce (zprávy.rozhlas.cz)

„Z původní práce jsem odcházela za lepším, jak se říká, a tam mě po dvou měsících ve zkušební době prostě propustili. Bez udání důvodu, prostě šup domu,“ vzpomíná paní Eva z Mostu.

Poprvé v životě tak musela zajít na úřad práce. Jenže na Mostecku, kde je nejvyšší nezaměstnanost v zemi, se práce hledá těžko. Doma byla téměř rok.

„Tu dobu, co jsem byla doma, to duševně bylo neúnosný, samozřejmě i finančně,“ popisuje.

Dnes už má Eva práci díky tomu, že mostecký magistrát dal na doporučení Vládní agentury pro sociální začleňování a od roku 2010 při veřejných zakázkách nad jeden milion korun požaduje, aby zhotovitel zakázky zaměstnal deset procent dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu pracovníků, kteří na zakázce budou pracovat. Za necelé tři roky se tak podařilo najít práci několika lidem.

„Za tu dobu se nám podařilo vyjmout z evidence práce deset občanů, z toho šest občanů nalezlo trvalou práci. Ono se to může brát jako kapka v moři, ale my to bereme jako obrovský úspěch. V rámci té podmínky máme specifikováno, že půjde o procent pracovníků z celkového počtu pracovníků, kteří se podílí na plnění té dané veřejné zakázky. Na stavebních pracích se podílí třeba deset pracovníků, takže pak to vychází na jednu osobu. Proto ten malý počet, ale pro nás je to obrovský úspěch,“ říká František Jirásek z mosteckého magistrátu.

Na Mostecku je bez práce téměř 14 procent obyvatel, což řadí okres na první místo v nelichotivém žebříčku. Most proto patřil mezi první města, která tuto sociální podmínku do pravidel rozdělování veřejných zakázek začlenil.

Firmy nepřijaly podmínku s nadšením, postupně si ale zvykají

Podle Aleny Zieglerové z Vládní agentury pro sociální začleňování tam magistrát lidově řečeno zabil dvě mouchy jednou ranou.

„Přínos je, že veřejní zadavatelé, kteří tak jako tak vyhlašují veřejné zakázky na stavební práce, na služby nebo třeba na úpravu veřejné zeleně, kromě toho, že nakoupí nějakou službu za rozumnou cenu, tak ještě dostanou sociální přidanou hodnotu. Způsobí z těch samých peněz, že se zaměstnají místní lidé, ti znevýhodnění, kteří se normálně na volný trh práce těžko dostávají,“ připomíná Alena Zieglerová.

Zhotovitelé zakázek nebyli zprvu novým opatřením nadšeni. „Zpočátku reakce byly rozporuplné, samozřejmě byly tam pozitivní i negativní, převažovaly ty negativní. Firmy si na to ale postupem času většinou zvykly a dneska s uplatňováním této podmínky souhlasí,“ dodává František Jirásek z mosteckého magistrátu.

K pomoci dlouhodobě nezaměstnaným při rozdělování veřejných zakázek se v Ústeckém kraji, kde je v rámci republiky nejvíc lidí bez práce, přihlásila také Kadaň nebo Litvínov.

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:53.